Hint parsı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hint parsı
Bhrikuti.jpg
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Feliformia (Kedimsiler)
Familya: Felidae (Kedigiller)
Alt familya: Pantherinae (Büyük kediler)
Cins: Panthera
Tür: P. pardus (Pars)
Alt tür: P. p. fusca
Panthera pardus fusca
Meyer, 1794

Hint parsı (Panthera pardus fusca), kedigiller (Felidae) familyasından Hindistan'da dini bir sembolü olan bir pars alt türü. Ayağa kalkarsa 230 cm olabilir. Yerdeyken omuz yüksekliği 75 cm civarındadır.

Yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pakistan, Hindistan, ve Nepal'de dağılım gösterir. Genelde ormanlık alanları tercih ederler.

Düşmanları ve avları[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok yükseğe zıplayabilirler. Geyik, yaban domuzu, tavşan hatta bazen inek ve Asya mandası bile avlayabilirler. Delhi'deki büyüme yüzünden şehirlere gelirler ve insan avlarlar.Çok yaygın olmalarına rağmen tehdit altındadırlar. Aynı habitatta olan Asya aslanları, Bengal kaplanları, ayılar, kurtlar, asyan filleri, sırtlanlar, yabani köpek dahil diğer hayvanlarla paylaşırlar. Bu hayvanlar hiç şans vermeden yavrularını öldürürler. Ek olarak aslanlar ve kaplanlar büyük parslara da saldırırlar. Ayrıca parsların ana düşmanları insanlardır.

İnsan-pars[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllarca habitatlarının yok edilmesi ve kaçak avcılık nedeniyle tehdit altında oldular. Hindistan'ın bazı bölgelerinde insanların yanında hayatta kalmayı başarmışlardır. Kolay yemek bulmak için insan-pars arasında bir çatışma vardır. Bu çatışmalar bazı bölgelerde insan nüfusunun artışı nedeniyle bazı bölgelerde artmıştır. Bu tür sorunları önlemek için, Hindistan'ın Orman Bakanlığı düzenli potansiyel çatışma alanlarında tuzaklar ayarlar. Yakalandıktan sonra pars doğal hayatına geri salarlar.