Kazılık Koca Oğlu Yegenek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Hikayet-i Kazılık Koca Oğlu Yegenek Bey sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kazılık Koca Oğlu Yigenek - Dede Korkut Kitabı'nın bölümlerinden birini oluşturan öykü.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Hanlar hanı Bayındır Han'ın "Kazılık Koca" adında bir veziri vardır ve akın yapmak için kendisinden izin ister. İzin verilince de dağları tepeleri aşıp Karadeniz kıyısında bulunan Düzmürd Kalesine gelir. Kalenin tekfuru "Arşınoğlu Direk Tekür" adlı bir beydir. Altmış arşın boyu vardır ve çok kuvvetlidir.

Kazılık Koca kaleye gelince, çok çetin bir savaş başlar ama tekfur onu yenip esir alır. Kazılık Kocanın yiğitleri de tekfurla tek tek savaşır fakat hepsi de yenilirler. Emren adında bir yiğit altı kez onu kurtarmaya çalışsa da başaramaz.

Kazılık Koca kalede tam on altı yıl esir kalır. Onun Yigenek adında bir de oğlu vardır ama ona babasının öldüğü söylenmiştir. Yegenek bir gün arkadaşlarıyla tartışırken babasının ölmeyip tutsak olduğunu öğrenir ve Bayındır Hanın huzuruna çıkıp babasını kurtarmak için izin ve asker ister. Bayındır Han da ona adam verir. Yigenek Oğuz yiğitleriyle birlikte Düzmürd Kalesine saldırır.

En sonunda Kazılık Koca'nın oğlu Yigenek tekfuru yener. Böylece tutsak bulunan Kazılık Koca da serbest bırakılır. Baba oğul konuştuklarında birbirlerini tanırlar. Zorlu bir mücadelenin ardından askerleri ve kaleyi ele geçirirler.