Highgate Mezarlığı

Koordinatlar: 51°34′01″N 0°08′49″W / 51.567°K 0.147°B / 51.567; -0.147
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lebanon tarafı, Batı mezarlığı
Egyptian Avenue`ye giriş, Batı mezarlığı
Karl Marx, Doğu mezarlığı

Highgate Mezarlığı (İngilizce: Highgate Cemetery), Londra'nın kuzeyinde bulunan ünlü bir mezarlıktır.

Mezarlık Doğu ve Batı Mezarlığı olmak üzere iki büyük kısımdan oluşur. Aralarında İngiliz ve diğer ülkeden ünlülerin de olduğu yaklaşık 170.000 kişi gömülüdür. Örneğin Karl Marx ve Douglas Adams`ın mezarları burada bulunur.

Tarihi ve mevcut durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Londra`nın dışında yedi tane modern ve büyük mezarlık yapma projesinin bir parçası olarak 1839 yılında açıldı. Londra`nın ilk 50 yılında nüfusu 1 milyondan 2.3 milyona çıkmıştı ve bu mezarlık da diğerleri gibi (Kensal Green Mezarlığı, Abney Park Mezarlığı...) kısa sürede gömülmek için moda bir yer haline geldi. Viktorya döneminin de etkisiyle çok sayıda Gotik mezar ve yapılar inşa edildi. Özgün mezarlığa doğu kısmının da eklenmesiyle mezarlığın alanı genişledi, bu batı ve doğu tarafı bugün de kullanılmaktadır.

Mezarlıkta eski ağaçlar, yabanıl çiçekler ve çalılık bulunur ve bu durum kuşlar ve çeşitli hayvanlar için elverişlidir. Güvenlik açısından batı tarafı, Viktorya dönemine ait önemli mozole ve mezar taşları taşıdığı için, ancak izin alınarak gezilebilir, daha yeni doğu tarafı içinse böyle bir şey söz konusu değildir.

Bu mezarlıkla ilgili Highgate Vampiri adında bir efsane bulunmaktadır.

Definler[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğu Mezarlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

William Friese-Greene'in mezarı

Batı Mezarlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]