Hidroflorokarbon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hidroflorokarbon, dünya küresel ısınma raporuna göre sera gazlarından biridir. Hakkında fazla bilgi yoktur.

1. Hidroflorokarbon gazları, küresel ısınma söz konusu olduğunda, en bilinen sera gazı olan karbondioksitten (CO2) bile daha tehlikeli. HFK gazları, kloroflorokarbonların (KFK) üretiminin Montreal Protokolü çerçevesinde kısıtlanması sürecinde, 15 yıl önce kimya endüstrisi tarafından devreye sokulmuştu. Başlangıcından itibaren bu gazların üretimi ve kullanımına karşı olan Greenpeace, 1993'te, Alman firması FORON ile dünyanın ilk KFK ve HFK içermeyen soğutucusu 'Greenfreeze'i üretti. Bu soğutucu, Avrupa, Çin, Japonya, Latin Amerika ve Avustralya tarafından yaygın biçimde benimsendi ve şu ana kadar yaklaşık 120 milyon adet sattı.

2. Bu site, şu adreste hala görülebilir: http://www.cokespotlight.org9 Mart 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

3. Greenpeace, şu istemlerde bulunuyor: Hükümetler, HFK üretim süreçlerinden derhal vazgeçmeli ve eliminasyon sürecinde HFK kullanmaya devam eden firmalara küresel ısınma nedeniyle ağır çevre vergisi uygulamalı.

Montreal Protokolü'ne imza atan ülkeler, HFK üretim ve kullanımının söz konusu olduğu projelere destek vermekten vazgeçmeli. Avrupa Birliği, şu anda kabul sürecinde olan Floro Gazlar Düzenlemesi çerçevesinde, HFK'ların üretim sürecinin sona erdirilmesi için her ülkeyi bağlayan kısa erimli takvimler ortaya koymalı