Herman Cain

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Herman Cain
Federal Reserve Bank of Kansas City genel müdürü
Görev süresi
1995-1999
Yerine geldiği Burton A. Dole, Jr
Yerine gelen A. Drue Jennings
Kişisel bilgiler
Doğum 13 Aralık 1945
Memphis, Tennessee, ABD
Partisi Cumhuriyetçi
Evlilik(ler) Gloria Cain

Herman Cain (d. 13 Aralık 1945) Amerikalı bir iş adamı olup 2012 ABD başkanlık seçimleri'ne Cumhuriyetçi Parti'den adaydır.

Herman Cain Tennessee eyaletinin Memphis kentinde doğdu. Annesi Lenora Cain temizlikçilik ve hizmetçilik yapardı. Babası ise bir çiftlikte büyümüş olup, berberlik, temizlikçilik ve şöförlük yaparak geçimini sağlardı. Cain Atlanta'da yetişti. 1968 yılında Morris Brown College'den mezun oldu ve hemen eşi Gloria'yla evlendi. Çiftin bu evlilikten 2 çocukları ve 3 torunları vardır.

Cain meslek hayatına ABD donanmasında başladı. Coca Cola firmasında çalıştı. Oradan da bir gıda firması olan Pillsbury'ye girdi. Firmanın bir parçası olan Burger King'de kendisini gösterdi. Oradan da firmanın diğer bir bölümü olan Godfather's Pizza'ya katıldı. Diğer yöneticilerle birlik olarak Godfather's Pizza'yı iflasın eşiğinden kurtarıp Pillsbury'den satın aldı. Herman Cain 1995 yılında Godfather's Pizza'dan ayrılarak National Restaurant Association (Milli Lokantacılar Derneği)'ne başkan oldu. İrili ufaklı çeşitli firmaların yönetim kurulunda görev yaptı.

Herman Cain 21 Mayıs 2011 tarihinde Atlanta'da ABD Başkanlık Seçimleri'ne Cumhuriyetçi Parti'den adaylığını koydu. Ekim-Kasım aylarında kamuoyu yoklamalarında en üst sıraya yükseldi. Ancak geçmişte birlikte çalıştığı kadınlara cinsel tacizde bulunduğu suçlamalarıyla karşılaştı[1].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]