Henri Charrière

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Henri Charrière
Henri Charrière.jpg
Henri Charriere'in eserinden filme çekilen Papillon filmi afişi.
Doğum 16 Kasım 1906
Ardeche, Fransa
Ölüm 29 Temmuz 1973
Madrid, İspanya

Henri Charrière (d. 16 Kasım 1906, Ardèche - ö. 29 Temmuz 1973, Madrid), Fransız yazardır. "Papillon" (Kelebek) isimli kitabı ile ünlüdür.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1906'da Fransa'nın Ardeche şehrinde doğmuştur.Annesi 10 yaşındayken ölmüş, çocukluğu iki kız kardeşiyle öğretmen olan babasının yanında geçmiştir. 1923 yılında 17 yaşındayken Fransız Deniz Kuvvetleri'ne yazılmış, burada 2 yıl çalışmıştır.Buradan ayrıldıktan sonra Paris'te suç örgütlerine katılmış, yasadışı işler yapmaya başlamıştır.

Mahkumiyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Ekim 1931 yılında Paris'te cinayet suçundan tutuklanmış, bu suçtan Fransız Guyanası'nda ömür boyu kürek mahkûmiyetine çarptırılmıştır ve 13 yıllık kaçış mücadelelerinden sonra özgürlüğüne kavuşmuştur. Daha sonra Venezuela vatandaşı olmuş, orada da tüm mahkûmiyet hikâyesini kendi lakabını taşıyan "Kelebek" adlı kitapta yazmıştır. Banko adlı kitabında da özgürlüğe kavuştuktan sonraki yaşamını anlatmıştır.

13 yıllık kaçışını anlattığı kitabı Papillon, Türkiye'de e Yayınları tarafından Aydil Balta'nın çevirisiyle, Kelebek adıyla 1969 yılında yayımlanmıştır. Yine aynı kitap, 1973 yılında Franklin J. Schaffner'in yönettiği ve Steve McQueen'in başrölünü oynadığı, Papillon isimli filme çekilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]