Steve McQueen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Steve McQueen
DoğumTerrence Steven McQueen
24 Mart 1930(1930-03-24)
Beech Grove, Indiana, ABD
Ölüm7 Kasım 1980 (50 yaşında)
Ciudad Juárez, Chihuahua, Meksika
Ölüm sebebiAkciğer kanseri
Etkin yıllar1953 - 1980
Boy176 cm (5 ft 9+12 in)
EvlilikNeile Adams (1956-1972)
Ali MacGraw (1973-1978)
Barbara Minty (1980)

Steve McQueen (d. 24 Mart 1930 - ö. 7 Kasım 1980), Amerikalı sinema oyuncusudur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğumundaki adı Terence Steven McQueen'dir. McQueen doğduktan hemen sonra onları terkeden babasını hiç tanımamıştır. Annesi de onu küçük yaşlarında terkedince, Missouri'deki amcası tarafından büyütülmüştür. 12 yaşında tekrar annesiyle buluşmuş ve Los Angeles'a taşınmışlardır. Ancak 14 yaşına geldiğinde annesi onu Chino Hills'de asi çocukların gönderildiği bir tür ıslah evine yollamıştır. Chino'yu terk ettikten sonra 1947-1950 arasında ABD deniz kuvetlerine katılmıştır. 1952'de oyunculuk dersleri almaya başlayan McQueen, 1955'te ilk filmi A Hatful of Rain ile kamera karşısına geçmiştir.

Önemli rolleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Wanted: Dead or Alive[değiştir | kaynağı değiştir]

1950'lerin ortalarındaki pek çok canlı ve önceden kaydedilmiş tv görüntülerinden sonra McQueen, western stilindeki seri film Wanted: Dead or Alive (Aranıyor: Ölü Ya da Diri) ile düzenli bir iş sahibi olmuştu. Zamanın diğer tipik western TV dizilerine göre farklı bir içeriğe sahipti.

The Magnificent Seven[değiştir | kaynağı değiştir]

McQueen, 1953'te Girl on the Run, 1956'da da Somebody Up There Likes Me filmlerinde küçük rollerde oynadı. İlk başrol oyunculuğu ise 1958'deki korku filmi The Blob ile geldi. 1959'daki Never So Few filminde Frank Sinatra'nın, Sammy Davis, Jr. ile tartışması üzerine Davis'in yerini aldı. 1960'ta John Sturges'ın yönettiği The Magnificent Seven filminde Yul Brynner, Robert Vaughn, Charles Bronson ve James Coburn ile birlikte oynadı ve bu film onun ilk büyük çıkışı oldu.

The Great Escape[değiştir | kaynağı değiştir]

Steve McQueen'in bir sonraki önemli filmi 1963'te çevirdiği The Great Escape (Büyük Kaçış)'dir. Bronson ve Coburn bu filmde de rol almışlardır. Film, II. Dünya Savaşı sırasında bir esir kampından toplu kaçışı konu almaktadır. Steve McQueen bir sahnede motosikletle müthiş bir atlayış yapar. Aslında atlayışı yapan, uzaktan McQueen'e çok benzeyen, bir diğer motosiklet meraklısı arkadaşı Bud Ekins'dir. Ancak seyirci bu gerçeği yıllar sonra öğrenecektir.

Bullitt ve sonraki filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir diğer başarılı film de 1968'de oynadığı Bullitt dir. San Francisco caddelerinde benzeri görülmemiş araba yarışı sahneleriyle seyirciyi çok etkileyen bu filmde de tehlikeli sahneleri Bud Ekins'le paylaşırlar. Bu filmden önce 1966'da oynadığı The Sand Pebbles deki rolü ile Akademi Ödülü'ne aday gösterilir. McQueen 1973'te Kelebek (Papillon), 1971'de Le Mans ve 1972'de The Getaway'de oynar.

Fiziksel Görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Steve McQueen, Amerikan sinemasının renkli kişilerinden biriydi. Zayıf, fit vücutlu, sarışın, mavi gözlü, yakışıklı ve karizmatik bir adamdı. Sporcu oluşu, araba yarışlarına merakı ve yarışması, aynı zamanda motosikletlere merakı ve yarışlara katılması, ağırlık kaldırıp günlük olarak koşu egzersizi yapması onun sporcu kimliğini ve vücudunun daima dinç ve dinamik kalmasını sağlayan etkenler olmuştur.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1953 senesinde ilk sinema filminde oynayan sanatçı 1980 yılına kadar 31 sinema filmi çevirmiştir. 1960 senesinde, yönetmen John Sturges'in yaptığı sağlam film ile, Yul Brynner, Eli Walach, Charles Branson, James Coburn, Val Avery gibi yıldız isimlerle çalışmıştı ve bu filmde Bryner'in yardımcısı 2. adamı oynamıştır. Bir sene öncesinde ise yine John Sturges tarafından çevrilen "Never So Few" adlı filmde Frank Sinatra, Gina Lollobiridigia, Charles Branson gibi yıldız isimlerle oynamıştır. 1962 senesinde, iyi bir yönetmen olan Don Siegel'in savaş filmi "Hell Is For Hereos" adlı filmi de yine James Coburn ile oynamıştır. 1963 senesinde, yine John Sturges'in katkılarıyla, James Garner ve Richard Attenborough ile birlikte ünlü film The Great Espace'de başarıyla oynamıştır.

1963 ve 1965 senelerinde, Yönetmen Robert Mulligan'ın iki dram filminde oynamıştır. Bu filmlerin bir tanesinde güzel oyuncu Nathalie Wood, diğerinde de güzel oyuncu Lee Ramick ile başrol oynamıştır. 1965 senesinde ünlü Yönetmen Norman Jewison'un "The Cincinnati Kid" filminde kumarbaz bir genci canlandırmış ve ona dev isimler Karl Malden ile bir başka dev Edward G Robinson eşlik etmişlerdi. Karl Malden, onun kâğıt dağıtan arkadaşını, Robinson ise en iyi ve ünlü kumarbaz ihtiyarı canlandırıyordu. 1 yıl sonra Karl Malden ile birlikte ve yine bir Western filmi olan "Nevada Smith"'de oynamıştır.

1966 senesinde ünlü yönetmen Robert Wise'ın The Sand Pebbles filminde oynamış ve bu filmindeki başarılı rolü ve göstermiş olduğu iyi performanstan ötürü Oscar'a aday olmuştur. 1968 senesinde iki sağlam film projesinde görev almıştır. The Thomas Crown Affair filminde güzel oyuncu Faye Dunaway ile başrolleri paylaşmış, yine aynı sene bir başka iyi filmi olan Peter Yates'in Bullitt filminde güzel oyuncu Jacquiline Bisset ile başrolleri paylaşmış ve bu da çok iyi bir film olmuştur. 1973 senesinde ise Franklin J. Schaffner'ın önemli filmi "Kelebek"'de Dustin Hoffman ile en önemli rollerinden birini oynamıştır ve bu film çok tutmuştur. Kariyerinin son filmi ise ölmeden önceki filmi, 1980 senesinde Hunter adlı yapıt olmuş ve bu filmde eleştirmenler, hala dinamik ve çevik bir şekilde koştuğunu, McQueen'nin çok iyi bir performans sergilediğini söylemişlerdir.

Kişisel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

McQueen dünyanın en yüksek ücret ödenen oyuncularından biriydi. 1974'te, eski arkadaşı ve rakibi Paul Newman ile birlikte başrolü paylaştıkları The Towering Inferno filmini çevirdikten sonra 1978'deki An Enemy of the People'a kadar sinemaya ara verdi.

Evlilikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2 Kasım 1956'da oyuncu Neile Adams ile evlendi (1972'de boşandılar). Bu evlilikten bir kızları (Terry, (d. 5 Haziran 1959), 9 Mart 1998'de hemokromatisis hastalığından öldü) ve bir oğulları (Chad (d. 28 Aralık 1960) oldu.

31 Ağustos 1973'te Getaway filmindeki rol arkadaşı Ali MacGraw ile evlendi. MacGraw, McQueen ile evlenmek için film yapımcısı kocası Robert Evans'ı terk etti. Çift 1978'de boşandı.

Üçüncü eşi bir model olan Barbara Minty idi. 16 Ocak 1980'de evlendiler.

Tutuklanması[değiştir | kaynağı değiştir]

1972'de Anchorage-Alaska'da alkollü araç kullanmaktan tutuklandı ve kefaleti ödemedi.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

McQueen, 7 Kasım 1980'de 50 yaşındayken, kanser ameliyatından sonra geçirdiği kalp krizi sonucu Ciudad Juárez-Meksika'da öldü. Asbeste maruz kalmaktan oluşan nadir bir akciğer kanseri türü olan mezotelyomaya yakalanmış ve alternatif tedavi görmek için Meksiko'ya gitmişti. Asbeste, yarış arabalarını kullanırken giydiği ve yanmaya dayanıklı olması için asbestten imal edilen giysiler dolayısıyla mı bu kadar yoğun olarak maruz kaldığı açıklık kazanmamıştır. ABD'de Gıda ve İlaç Bakanlığınca onaylanmayan ve Mexico'da bulunan "doğal" kanser karşıtı ilaçlarla yapacağı olağandışı bu tedavi için Meksika'ya gidişi tartışmalıdır.

Kişisel bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

McQueen haftanın her günü, günde ikişer saat olmak üzere, ağırlık kaldırma ve beş mil koşma gibi egzersizler yapardı. Ancak, marihuana ve kokain kullandığı da bilinirdi ve çağının diğer oyuncuları gibi o da bir sigara tiryakisiydi.

9 Ağustos 1969 günü, planlandığı üzere aktris Sharon Tate'i görmeye gitmek yerine başka bir randevuya gitmeseydi, diğer beş kişiyle birlikte o da Charles Manson taraftarlarınca öldürülmüş olacaktı. Ölümün bu kadar yakınından geçtiği o günden sonra silah taşımaya başladı.

Film çekiminin yapıldığı stüdyolardan, elektrikli tıraş makineleri, jean pantolonlar gibi bedava şeyler istemesiyle ünlüydü. Daha sonra öğrenildi ki bu tür şeyleri, kendisinin de çocukluğunda kaldığı ıslah evindeki gençlere hediye ediyordu.

Chuck Norris, McQueen'in oğluna karate öğretmiş, McQueen de daha sonra Norris'i oyunculuk derslerine katılması için ikna etmiştir.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]