Helmuth Reymann

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hellmuth Reymann (24 Kasım 1892 – 8 Aralık 1988) II. Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusu'nda (Heer) bir subaydı. Reymann, Berlin şehri üzerindeki Sovyet kuvvetlerinin son hücumunda Berlin Savunma Alanının son komutanlarından biriydi.

İkinci Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Ekim 1942'den 1 Ekim 1943'e kadar, Ordu Grubu Kuzey'in bir parçası olarak 212. Piyade Bölüğü'ne komuta etti. 1 Ekim 1943'ten 1 Nisan 1944'e kadar 13'üncü Hava Kuvvetleri Saha Birliğine komuta etti. Reymann'ın tümeni Leningrad'dan çekilirken ağır kayıplara uğradı ve Nisan 1944'te dağıldı.

1 Nisan 1944'ten 18 Kasım 1944'e kadar, 11. Piyade tümenine komuta etti. Ekim 1944'te Reymann'ın tümeni Kurlandiya cephesi'nde kuşatılmıştı ve onun yerine General Gerhard Feyerabend geçti.

Berlin, 1945

Mart 1945'te Reymann, Berlin Savunma Alanının komutanı olarak atandı ve General Bruno Ritter von Hauenschild'in yerine geçti. Reymann,Berlin'e gelincece selefi von Hauenschild'ten neredeyse hiçbir miras alamadığını gördü. Reymann, Hitler ve Joseph Goebbels'in herhangi bir mağlubiyetci konuşmanın derhal yürütüleceğine karar verdiğini fark etti. Şehrin içinde kalan sivil nüfusu tahliye etmek için herhangi bir plan hazırlanmadı.

21 Nisan itibarıyla Joseph Goebbels, Berlin Reich Komiseri olarak "silah taşıyabilen hiçbir insan Berlin'i terketmemelidir" emri verdi.

Hem Wilhelm Burgdorf hem de Goebbels, Reymann'ın komutadan alınması gerektiği ile ilgili Hitler'i ikna ettiler. 22 Nisan'da Hitler, Reymann'ı yenilgiye uğradığı için yerine yeni teşvik edilen Başkomutan Ernst Kaether'i getirdi. Kaether, Alman Ordusunun (Heer) baş siyasi komiserinin eski Genel Sekreteri idi. Ancak, Kaether komutan olamadı ve emirler ertesi gün iptal edildi. Bütün bunların sonucunda, ilk Sovyet Ordusu birimleri Berlin banliyölerine girince kentin savunmalarını koordine edecek bir Alman komutanı yoktu.

Bir gün sonra, 23 Nisan'da Hitler tekrar fikrini değiştirdi ve Berlin Savunma Alanının yeni komutanı olan Topçu Generali (General der Artillerie) Helmuth Weidling'i göreve atadı. Weidling, Berlin'in savunmalarının komutasında kaldı ve sonunda 2 Mayıs'ta kenti Sovyet Generali Vasily Chuikov'a teslim etti.

Spree Ordu Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

Berlin Savunma Bölgesinin komutanı olarak görevden alınmasının ardından Reymann, Potsdam yakınlarındaki zayıf bir tümene kavuştu. Tümen, kuşkulu bir atama ile "Spree Ordu Grubu" adını aldı.[1] Reymann'ın birimi o zaman güçlü Sovyet Kırmızı Ordu güçleri nedeniyle Potsdam'ın hemen güneyinde General Walther Wenck birimi ile bağlantı kuramadı.[2] 28/29 Nisan tarihlerinde Wenck'in 12. Ordusu, Reymann'ın yaklaşık 20.000 askerinin Elbe'ye giden dar yoldan kaçması için Beelitz çevresini açık tutmayı başardı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Beevor 2002, s. 268.
  2. ^ Beevor 2002, s. 353.
  3. ^ Beevor 2002, s. 377.