İçeriğe atla

Helikopter ebeveyn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
A woman has a propellor strapped to her back. From a cell phone, she tells her daughter "Don't forget to study for your psych test." The girl looks over her shoulder, concerned.
"Helikopter ebeveyni" betimleyen bir karikatür.

Helikopter ebeveyn, özellikle eğitim kurumlarında bir çocuğun veya çocukların deneyimlerine ve sorunlarına aşırı derecede yakın ilgi gösteren bir ebeveyndir.[1] Helikopter ebeveynlere bu ad verilmesinin nedeni, çocuklarının eylemlerine sürekli müdahil olmalarından ve sürekli gözetmen rolünü üstlenmelerinden kaynaklanır.[1][2] Helikopter ebeveynin, çocuklarını sosyal etkileşimler de dahil olmak üzere hayatlarının her alanında sıkı bir şekilde denetlediği bilinmektedir.[1]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu metafor, 1969 gibi erken bir tarihte, Dr. Haim Ginott'un yazdığı Between Parent & Teenager adlı çok satan kitabında ortaya çıktı; bu kitapta, "Annem helikopter gibi üzerimde dolaşıyor..." diye şikayet eden bir gençten söz edilir.[3]

"Helikopter ebeveyni" terimi 1980'lerin sonlarından beri kullanılmaktadır.[4] Daha sonra, 2000'li yılların başında, en yaşlı Y kuşağının üniversite çağına gelmeye başlamasıyla birlikte Amerikalı akademik yöneticilerin onu kullanmaya başlamasıyla geniş bir geçerlilik kazandı. Baby boomers ebeveynleri, her sabah çocuklarını derse uyandırmak için çağırmak ve profesörlerine çocukların aldıkları notlar hakkında şikayette bulunmak gibi uygulamalarla ün kazandı.[5] Yaz kampı yetkilileri de bu ebeveynlerin benzer davranışlarını bildirmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Weber, Jill. "Helicopter Parenting". Healthy Living Magazine. 7 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2016. 
  2. ^ Morin, Amy (29 Ocak 2018). "5 Problems Kids With Overprotective Parents Are Likely to Experience in Adulthood, According to Science". Inc.com (İngilizce). 28 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2021. 
  3. ^ GINOTT, DR HAIM G. (1969). BETWEEN PARENT AND TEENAGER (İngilizce). 12 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2023. 
  4. ^ "9 Words for Types of Parenting". www.merriam-webster.com (İngilizce). 11 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2023. 
  5. ^ Henderson, J. Maureen. "Why Entitled Millennials And Their Enabling Boomer Parents Just Can't Quit Each Other". Forbes (İngilizce). 11 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2023.