Hayattan Korkma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hayattan Korkma
Filmin sinema afişi
Yönetmen Berrin Dağçınar
Yapımcı Ali Kaygısız
Senarist Berrin Dağçınar
Oyuncular Zeki Alasya
Tarık Pabuççuoğlu
Hakan Boyav
Suzan Aksoy
Sedef Avcı
Müzik Can Hakgüder
Görüntü yönetmeni Ercan Özkan
Kurgu Erkan Tekemen
Aytekin Birkon
Stüdyo 24 Kare Prodüksiyon
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram
Renk Renkli
Yapım yılı 2007
Çıkış tarih(ler)i 7 Mart 2008
Süre 103
Ülke Türkiye Türkiye
Dil Türkçe
Hasılat 157.670 dolar[1]

Hayattan Korkma, Berrin Dağçınar'ın yazıp yönettiği 2007 yapımı bir dram filmidir. Zeki Alasya, Tarık Pabuççuoğlu ve Hakan Boyav'ın başrolde olduğu film, oğlunun bir hastalıktan dolayı kör olma tehlikesi ile karşı karşıya gelmesi üzerine, Talat isimli bir mandıracının iki arkadaşı ile birlikte tedavi için gereken parayı bulmaya çalışmalarını konu almaktadır. Ayrıca Berrin Dağçınar'ın çekmiş olduğu ilk sinema filmidir.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Talat, Balıkesir'in Gömeç ilçesinde mandıracılık yapan biridir. Tavukçuluk yapan Bedrettin ile ekmekçi Rıfkı, onun en iyi arkadaşlarıdır. Bir gün, Talat'ın oğlu Murat, gözlerinden rahatsızlanır. Talat, oğlunu iki arkadaşı ile doktora götürür. Doktor, tedavi olmadığı takdirde Murat'ın gözlerini kaybedeceğini söyler. Tedavi ise çok pahalıdır. Bunun üzerine üç arkadaş, gereken parayı elde etmek için harekete geçerler, aileleri de onlara yardımcı olur.

Talat, kızı Kardem ile birlikte peynir; Rıfkı ekmek ve Bedrettin tavuk eti üretmeye başlar. Fakat elde ettikleri ürünleri satamazlar. Son çare olarak bir dükkân açarlar. İlk başta dükkânda işler iyi gider. Fakat bir gece dükkân birileri tarafından talan edilir. Bunun üzerine Talat'a güvenmeyen hanımı Zehra, oğlu Murat ile kasabadan ayrılır. Üç arkadaş yeniden dükkânı eski hâline getirirler. Yaptıkları mangal da rağbet görür. Diğer taraftan Bedrettin, Zehra'yı dönmeye ikna eder. Dükkâna gelen müşterilerden biri mangal sosunu çok beğenir. Bu kişi bir fabrikatördür ve mangal sosunu bu üç arkadaştan satın almak için onlara yüksek miktarda para teklif eder. Artık Murat tedavi olabilecektir.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin yönetmeni ve senaristi olan Berrin Dağçınar'a başka bir yapım şirketi senaryo sipariş etmiştir. Dağçınar senaryoyu tamamlamış, fakat vermek istememiştir. Senaryo elinde kaldıktan sonra hâlâ üzerinde çalışmaya devam etmiştir. Başlarda güldürü içerikli olan senaryoya daha sonra da üzüntülü olaylar ve üç arkadaş konusunu eklenmiştir.[2] Filmin ilk adı Sacayağı olup film vizyona bu isim ile girmemiştir.

Dağçınar, önceleri filmi Nesli Çölgeçen'in çekmesini istemiş, ama sonra kendi çekmeye karar vermiştir. Filmin çekim yeri için ise önce İstanbul'a yakın bir yer düşünülmüş, sonra filmin Balıkesir'in Gömeç ilçesinde çekilmesi kararı alınmıştır.[2] Çekimlere 8 Haziran 2007 tarihinde Gömeç'te başlanmıştır. Film 35 mm ile çekilmiştir.[3] Teknik nedenlerden dolayı filmin bazı bölümleri kısaltılmıştır.[4]

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 yılının Aralık ayında vizyona girmesi beklenen film,[3] 7 Mart 2008 tarihinde vizyona girmiştir. Filmin galası Maçka G-Mall Sinemaları'nda yapılmıştır.[5] Film, Macaristan'da da gösterime sunulmuştur.[6] Sinemalarda sonra film, Kanal D Home Video tarafından DVD ve VCD formatında yayınlananmıştır. TV'de ilk kez 31 Ağustos 2009 günü Star TV'de yayınlanmış, reytinglerde 16. olmuştur.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Turkey Yearly Box Office - 2008" (İngilizce). Box Office Mojo. 31 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2009. 
  2. ^ a b "'Kadın projesi yazabilir miyim bilmiyorum'". Radikal gazetesi. 7 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2009. 
  3. ^ a b "Markalaşan dünyada kim değerli?". Milli Gazete. 21 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2009. 
  4. ^ "Hayattan Korkma, Bir İnsan Filmi". Sadibey.com. 7 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2009. 
  5. ^ "'Hayattan Korkma' filminin basın gösterimi yapıldı". Yeni Şafak. 21 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2009. 
  6. ^ "Türk filmleri Macaristan'da gösterilecek". CNN Türk. 7 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2009. 
  7. ^ "31.08.2009 tarihli TÜM Grubu Rating Raporu". Medyatava.net. 21 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2009.