Zeynep Eronat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Zeynep Eronat
Doğum 9 Temmuz 1963 (1963-07-09) (52 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Uyruk  Türkiye
Meslek(ler) tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı, senarist
Etkin yıllar 1985-günümüz
Ödüller
Sen Ne Dilersen filmiyle 2005-2006 Adana altın koza ve Ankara film festivali en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü..1998 Ankara Devlet Tiyatrosunda rol aldığı PEYNİRLİ YUMURTA adlı oyunla Ankara Sanat kurumu en iyi kadın oyuncu ödülü..

Zeynep Eronat (d. 9 Temmuz 1963, İstanbul), Türk oyuncu.

Asmalı Konak, Neredesin Firuze, Mustafa Hakkında Her şeySen Ne dilersen gibi yapımlarda rol adı.

1963 yılında İstanbul da doğdu..Babasının mesleği dolayısıyla çocukluk yılları Türkiye nin çeşitli illerinde geçti..13 yaşından sonra sürekli Ankara da yaşamaya başladı..Annesinin teşvikiyle 1981 de Ankara Devlet Konservatuarının Tiyatro bölümünü kazandı ve 1985 yılında Ankara Devlet Konservatuarından mezun oldu.[1] Cüneyt Gökçer, Semih Sergen, Bozkurt Kuruç, Lemi Bilgin gibi oyuncularda eğitim aldı. Aynı yıl Bursa Devlet tiyatrosuna stajyer sanatçı olarak atandı. 1987 yılında Ankara Devlet tiyatrosuna tayin edildi. 2006-2007 sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosundan emekli olup İstanbul da yaşamaya başlamıştır..

Zeynep Eronat, Parmaklıklar Ardında dizisindeki, koğuş ağası Ziynet Kara karakteriyle büyük beğeni toplamış ve oyunculuk kariyerinin zirvesine ulaşmıştır. Dizide, iyi-kötü olma arasında gel-gitler yaşayan, ruh hâli değişken, anaç, otoriter, dişli, kimi zaman duygusal, kimi zaman nüktedan karaktere sahip bir mahkûm olan Ziynet Kara'yı; torununu kendi sevgilisiyle yakaladığı için onu baltayla doğrayan bir genelev patroniçesini, canlandırmıştır. Canlandırdığı karakterin kötü ve acımasız olmasına rağmen seyirci tarafından çok sevilmiş ve ilgi görmüştür.

Zeynep Eronat,O Hayat Benim isimli dizide Mücella karakterini canlandırmaktadır.

Rol aldığı oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Not:Oyuncunun tüm çalışmalarını içermemektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]