Havacılık kazaları ve olayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri akrotimi Thunderbirds'ün 14 Eylül 2003'te Idaho'daki gösterisi sırasında yere çakılmak üzere olan bir F-16C savaş uçağı ve fırlatma koltuğu ile uçağı terk eden pilot.

Havacılık kazası, bir uçak ya da başka bir hava taşıtının ağır hasar alması ve sonucunda can kaybı veya yaralanma yaşanmasıdır. Havacılık kazaları insan ya da teknik bir hata, hava durumu, sabotaj veya terör saldırısı sonucu gerçekleşebilmektedir.

Tarihteki ilk ölümcül havacılık kazası 15 Haziran 1785 tarihinde Fransa'nın Wimereux yakınlarında Rozière balonunun kaza yapması ile gerçekleşmiş olup kazada balonun mucidi Jean-François Pilâtre de Rozier ile yardımcısı Pierre Romain hayatlarını kaybetti.[1] Bir motorlu uçağın karıştığı ilk kaza 17 Eylül 1908 tarihinde ABD'nin Fort Myer kentinde bir Wright Model A uçağının kaza sonucu pilotu ve yardımcı mucidi Orville Wright'ın yaralanması ve yolcusu Teğmen Thomas Selfridge'nin hayatını kaybetmesi sonucu gerçekleşti.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Marion Fulgence. "Part 2, Chapter 10: The Necrology of Aeronautics". Wonderful Balloon Ascents. Cassel Petter & Galpin.
  2. ^ "Wright Brothers – First Fatal Airplane Crash in 1908". About.com Inventors. Erişim tarihi: 29 Nisan 2016.