Haskell Curry

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Haskell Brooks Curry
Doğum12 Eylül 1900(1900-09-12)
Millis, Massachusetts, US
Ölüm01 Eylül 1982 (81 yaşında)
State College, Pensilvanya, ABD
MilliyetAmerikalı
Eğitim
Kariyeri
DalıMatematik
Mantık
Çalıştığı kurumlarPensilvanya Devlet Üniversitesi
Amsterdam Üniversitesi
Doktora
danışmanı
David Hilbert
EtkilendikleriAlfred North Whitehead
Bertrand Russell
Moses Schönfinkel

Haskell Brooks Curry (12 Eylül 1900 – 1 Eylül 1982) Amerikalı matematikçi ve mantıkçıydı. Curry en çok birleştirici mantık alanındaki çalışmalarıyla tanınır. Kombinasyon mantığının ilk kavramı Moses Schönfinkel,[1] tarafından yazılan bir makaleye dayansa da geliştirmenin çoğunu Curry yapmıştı. Curry ayrıca Curry paradoksu ve Curry-Howard benzeşmeleriyle tanınır. Onun adını taşıyan Haskell, Brook ve Matematik ve bilgisayar bilimlerinde fonksiyonları dönüştürmede kullanılan currying tekniği (Türkçe: körleme) kavramı olan Curry adlı kendinden sonra adlandırılan üç programlama dili vardır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Curry, 12 Eylül 1900'de Millis, Massachusetts'te Diksiyon okulu yöneten Samuel Silas Curry ve Anna Baright Curry'nin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1916'da tıp okumak için Harvard Üniversitesi'ne girdi ancak 1920'de mezun olmadan önce matematiğe geçti. MIT'de elektrik mühendisliği alanında iki yıllık yüksek lisans çalışmasının ardından 1924'te MA kazanarak fizik okumak için Harvard'a geri döndü. Curry'nin matematiksel mantığa olan ilgisi, matematiği sembolik mantığa dayandırmak için Alfred North Whitehead ve Bertrand Russell'ın girişimi olan Principia Mathematica ile tanıştığı bu dönemde başladı. Harvard'da kalan Curry, Matematikte doktora yaptı. George David Birkhoff tarafından diferansiyel denklemler üzerinde çalışması için yönlendirilirken, ilgisi mantığa kaymaya devam etti. 1927'de Princeton Üniversitesi'nde öğretim görevlisiyken, Moses Schönfinkel'in birleştirici mantıktaki çalışmalarını keşfetti. Schönfinkel'in çalışması, Curry'nin kendi araştırmasının çoğunu öngörmüştü ve sonuç olarak, Schönfinkel'in çalışmalarına aşina olan Heinrich Behmann ve Paul Bernays ile çalışabileceği Göttingen Üniversitesi'ne taşındı. Curry, David Hilbert tarafından denetlendi ve Bernays ile yakın şekilde çalışarak 1930'da birleştirici mantık üzerine bir tez ile doktora derecesi aldı.[2]

1928'de Göttingen'e gitmeden önce Curry, Mary Virginia Wheatley ile evlendi. Çift, Curry tezini tamamlarken Almanya'da yaşıyordu, ardından 1929'da State College, Pennsylvania'ya taşındı ve burada Curry Pennsylvania State College'daki bir makamı kabul etti. Anne Wright Curry (27 Temmuz 1930) ve Robert Wheatley Curry (6 Temmuz 1934) adında iki çocukları oldu. Curry, sonraki 37 yıl boyunca Penn State'te kaldı. 1931–1932'de Ulusal Araştırma Bursu altında Chicago Üniversitesi'nde bir yıl ve bir yılda 1938–1939'da Princeton'daki Institute for Advanced Study'da harcadı.

II. Dünya Savaşı sırasında, 1942'de özellikle Frankford Arsenal'da Amerika Birleşik Devletleri hükûmeti için uygulamalı matematik yapmak üzere izin aldı. Savaştan hemen sonra, 1945 ve 1946'da ENIAC projesinde çalıştı. Bir Fulbright Bursu altında, Robert Feys ile Belçika, Louvain'da işbirliği yaptı.

1966'da Penn State'ten emekli olduktan sonra, Curry Amsterdam Üniversitesi'nde bir pozisyonu kabul etti. 1970 yılında, birleştirici mantık üzerine yaptığı incelemenin ikinci cildini bitirdikten sonra, Curry Amsterdam Üniversitesi'nden emekli oldu ve Pennsylvania Eyalet Koleji'ne döndü.

Haskell Curry, 1 Eylül 1982'de Pennsylvania Eyalet Koleji'nde öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 1924. "Über die Bausteine der mathematischen Logik", Mathematische Annalen 92, pp. 305–316. Translated by Stefan Bauer-Mengelberg as "On the building blocks of mathematical logic" in Jean van Heijenoort, 1967. A Source Book in Mathematical Logic, 1879–1931. Harvard Univ. Press: 355–66.
  2. ^ Seldin, Jonathan. "The Logic of Curry and Church".