İçeriğe atla

Harmonia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Harmonia'nın heykeli, Pennsylvania

Harmonia, Yunan mitolojisindeki çift soylu karakterlerden birisidir. İlk efsanede Afrodit ve Ares'in, ikincisindeyse Zeus ve Elektra'nın kızı olarak gösterilir, yani ilk efsanede Thebai krallığından, ikincisinde ise Dardanos soyundan gelmektedir. Ama her ikisinde de değişmeyen şey, Kadmos'un eşi olmasıdır.

Thebai efsanesinde bu güzeller güzeli kıza verilen üstün hediyelerden bahsedilir; birisi Kharitlerin dokuduğu elbise, ötekisi ise zarif bir kolyedir. Yasak bir aşkın meyvesi olan Harmonia ile (kendisi, ebeveynlerinden dolayı Athena ve Hephaistos'un kinlerine hedef olacaktır) kimsenin paylaşamadığı bu armağanlarının Thebai şehrine felaket getirdiği söylenir. Ayrıca, Kadmos'dan doğan beş çocuğunun( Ino, Semele, Agaue, Autonoe, Polydoros) da kaderleri özeldir.

Diğer efsanede ise, Dardanos ve İasion'un kız kardeşi olarak gösterilen Harmonia, Zeus'un kaçırdığı kız kardeşini arayan Kadmos'la Semendirek'te tanışır ve evlenirler.

Bu arada, Kadmos'un eşi olan Harmonia'dan başka, bir de Kharitlerin arasında bulunan, uyum ve dengeyi temsil eden Harmonia vardır ki bu ikisi sıkça karıştırılır.