Elektra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Christian Friedrich Tieck tarafından 1824 yılında yapılan Elektra heykeli

Elektra, Yunan mitolojisinde, Agamemnon ile Clytemnestra'nın kızıdır. Babaları öldürüldüğünde, kardeşi Orestes'i uzaklaştırarak yaşamını kurtarır. Orestes döndüğünde, annesiyle sevgilisinin öldürülmesinde ona yardım eder, daha sonra Orestes'in arkadaşı Pylades ile evlenir.Ayrıca Günümüzde Gerçek Kişiliği Değiştirilerek Bir Hayal Kahramanı Olarak Filmi Yapılmaktadır. Freud'un Oedipus kompleksi diye adlandırdığı komplekse pek çok yerde karşılık gelen Elektra kompleksi, içerik bakımından Oedipus kompleksi ile benzerlik gösterse de, Freud, bu komplekse Elektra kompleksi ismini vermeyi reddetmiştir.[1]

Aiskhylos'un Khoiphoroi ve Euripides ile Sophokles'in Elektra adlı oyunlarında ale alınan bu tema, ayrıntılarda farklılık gösterir. Elektra ismi elektron-kehribar kelimesinden gelir, elektrik kelimesinin kökeni elektron a dayanır. Elektron parıldar. Elektra parlayan dişi anlamına da gelir. Latin kökenli bir kelimedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Agamemnon" in Oxford Companion to Classical Civilization, as quoted at eNotes.com". 14 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2017.