Hans Langsdorff

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hans Wilhelm Langsdorff
Hanslangsdorff.jpg
Doğum 20 Mart 1894(1894-03-20)
Rügen, Almanya
Ölüm 20 Aralık 1939 (45 yaşında)
Buenos Aires, Arjantin
Bağlılığı
Hizmet dalı
Hizmet yılları 1912-1939
Rütbesi Kapitän zur See
Savaşları/Çatışmaları

I. Dünya Savaşı

İspanya İç Savaşı
II. Dünya Savaşı

Madalyaları Demir Haç (1. Sınıf) Demir Haç (2. Sınıf)

Hans Wilhelm Langsdorff (20 Mart 1894 - 20 Aralık 1939), Alman bir deniz subayı. River Plate Muharebesi esnasında Deutschland sınıfı ağır kruvazör Panzerschiff DKM Admiral Graf Spee'nin komutanı olduğu ve geminin batırılması emriyle ünlüdür.

Langsdorff, 1912'de anne ve babasının isteklerine karşı gelerek Kiel Deniz Akademisine girdi. I. Dünya Savaşı'na Teğmen olarak katıldı ve Jutland Muharebesi'ndeki başarılarından dolayı 2. sınıf Demir Haç madalyası aldı. Sonra savaşın geri kalanı zamanlarında mayın tarayıcılarda çalıştı. Bu esnada 1. sınıf Demir Haç madalyası aldı ama bunun tam tarihi bilinmemektedir.

Ekim 1938'de DKM Admiral Graf Spee'nin komutanlığına getirildi. II. Dünya Savaşı patlak verdiğinde Atlas Okyanusu ve Hint Okyanusu'na açılarak Müttefik devletlere ait 50.000 tonun üzerinde tam 9 ticaret gemisini batırdı. Hans Langsdorff savaş kurallarına bağlı olarak batırdığı gemilerden esir aldıklarına insancıl davranarak, gemilerin subaylarının saygısını kazandı. 13 Aralık'ta Río de la Plata açıklarında 3 İngiliz kruvazörüyle giriştiği savaşta gemisi hasar alınca o zamanlar tarafsız ülke olan Uruguay'da Montevideo limanına sığındı ancak burada bulunan İngiliz donanmasınca abluka altına alındı. Langsdorff bunun üzerine komutanı olduğu DKM Admiral Graf Spee gemisini açık denize çıkarak batırılmasını emretti. Buenos Aires'te gözaltına alındıktan 3 gün sonra intihar ederek yaşamına son verdi.

Hans Langsdorff, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki La Chacarita Mezarlığı'nın Alman bölümüne gömüldü.