Hain Döngüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hain Döngüsü[1][2], Hainli Döngüsü[3][4] ya da Ekumen Döngüsü[4] (İngilizce:Hainish Cycle) Ursula K. Le Guin tarafından yazılmış bazı bilimkurgu roman ve öykülerini barındıran ve kurgusal bir evrende geçen bir yazılı eserler topluluğudur. Döngü, aralarında Terra (Dünya) da dahil olmak üzere birbirine yakın yıldız sistemlerindeki gezegenlerde yaşayan insan uygarlıklarının ilk defa olarak birbirleri ile iletişime geçmeye ve diplomatik ilişkiler kurmaya çalıştığı ve insan dünyalarının en eski olan Hain gezegeninin rehberliğinde bir konfederasyon kurmaya çalıştığı alternatif tarih/gelecek tarihi üzerinde kurgulanmış bir evrende geçer. Bu alternatif tarihte, insanlık Dünya üzerinde evrimleşmemiş ve çok uzun zaman önce Hain gezegeninden gelen yıldızlararası yerleşimcilerin sayesinde gelişmiştir ve bu dönemden sonra çok uzun bir süre yıldızlararası yolculuk kesilmiştir. Antik Hain genetik mühendislik deneylerinin sonucu olarak bazı ırkların yeni genetik özellikleri vardır: Uyanık iken rüya görebilenler ya da hangi cinsiyetten olacağını bilmeden ayda bir kere aktif cinselliği olan çift eşeyli insanlar gibi. Le Guin bu farklı çevrelerde insan evriminin antropolojik ve sosyolojik sonuçlarını irdeleyebilmek için çeşitli sosyal ve çevresel ortamlar kullanır.

Hain Döngüsü romanlarından Karanlığın Sol Eli (1969) ve Mülksüzler (1974), kısa roman Dünyaya Orman Denir (1972) ve kısa öykü "The Day Before the Revolution" (1974) çeşitli edebi ödüller ve takdirler kazanmıştır.

Le Guin'in kendisi web sitesinde "olay şu ki bunlar ne bir döngü ne de bir saga. Tutarlı bir öykü oluşturmuyorlar. Aralarında bariz bir bağlantı var, evet ama bunların bazıları oldukça bulanık bağlantılar" diye yazarak bir "Hain Döngüsü" fikrini dikkate almadığını belirtmiştir.[5][6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cihan Akkartal, Fatma (Ekim-Kasım 2017). "Bir Gece Yolcusu". Notos Öykü, 66. s. 65. 
  2. ^ Demiral, Seran. "Yazarının Kaleminden: Ursula K. Le Guin; Başka Hayatlar Yaşamak". Kayıp Rıhtım. 22 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2020. 
  3. ^ Erturan, Büşra. "Hainli Döngüsü Tamamlanıyor!". Gorgon Dergisi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2020. 
  4. ^ a b Çakır, Ufuk Cem. "Ursula K. Le Guin'in Hainli Döngüsü". Bilim Kurgu Kulübü. 20 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2020. 
  5. ^ Le Guin, Ursula K. (2007). "Answers to a Questionnaire (FAQ: Frequently Asked Questions)". ursulakleguin.com. 19 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2013. 
  6. ^ Le Guin, Ursula K. (2007). "FAQ: In what order should I read the Ekumen, Earthsea, and Catwings books?". ursulakleguin.com. 19 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2007.