Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
Film posteri
Yönetmen Ezel Akay
Yapımcı Bahadır Atay
Serkan Çakar
Ezel Akay
Ufuk Ahıska
Ercan Avcı
Senarist Levent Kazak
Hikâye (eser) Ezel Akay
Levent Kazak
Oyuncular Haluk Bilginer
Beyazıt Öztürk
Şebnem Dönmez
Güven Kıraç
Ayşe Tolga
Altay Özbek
Ragıp Savaş
Hasan Ali Mete
Ayşen Gruda
Serdar Gökhan
Levent Kazak
Müzik Ender Akay
Görüntü yönetmeni Hayk Kirakosyan
Stüdyo IFR A.Ş.
Cinsi Sinema filmi
Türü Komedi
Dram
Renk Renkli
Yapım yılı 2005
Çıkış tarih(ler)i 17 Şubat 2006
Süre 135 dakika
Ülke  Türkiye
Dil Türkçe
Hasılat 4,2 milyon ₺[1]

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?, senaryosunu Levent Kazak'ın yazdığı, yönetmenliğini Ezel Akay'ın yaptığı ve başrollerini Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk'ün paylaştığı Türk yapımı sinema filmidir.

Ezel Akay'ın "Anadolu Ortaçağ Üçlemesi" olarak düşündüğü serinin ilk filmidir. Türk gölge oyununun temel taşlarından Hacivat ile Karagöz'ün hayatından yola çıkan film, 13. ve 14. yüzyıl Anadolu'sunu ve Türk insanını esprili bir bakışla ele almaktadır. Bursa'nın ilçesi olan Orhaneli'nde çekilmiştir.

Tarihsel doğruluk[değiştir | kaynağı değiştir]

1312 yılında Anadolu beylikleri İlhanlılar'a karşı ayaklandı. Filmde Eşrefoğlu'nun (Ezel Akay), Demirtaş (Tatar) ile savaşması bu ayaklanma dönemine denk gelir. Bu dönemde Pervâne Muineddin (Güven Kıraç) çift taraflı siyaseti ile göze çarpmaktadır. İki yıl süren ayaklanmalar 1314'te İlhanlı hükümdarı Olcaytu'nun Emir Çoban kumandasında gönderdiği bir ordu tarafından bastırılır. Filmde Bursa'da hizmet verdiği söylenen Pervane hakkında böyle bir bilgi yoktur. Hayatı boyunca Yakın Doğu'da diplomatik görevlerde bulunmuş, İlhanlılar tarafından 1277'de öldürülmüştür. Film beylikler isyanının bitiminde geçmektedir. Emir Çoban, oğlu Demirtaş'ı Rum Eyaletleri Valisi yapıp Tebriz'e dönmüştür. Timurtaş da daha sonra halife tarafından öldürülmüştür. Filmin son çeyreğinde bu belli olur. Filmin en başında Tatar'ın veziri olarak görünen ve aslen Uygur Türklerinden olan Eretna Bey (Muhittin Korkmaz), İlhanlılar'ın hizmetine girmişti. İlhanlılar'ın Anadolu Genel Valisi olan Demirtaş'ın yanında uzun yıllar çalışmıştır. Anadolu valisi olduğu filmin sonlarına doğru kendisi tarafından söylenir. Daha sonra kendi adıyla anılacak bir beylik kurmuştur.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Misafir oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yardımcı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

İlgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?". Box Office Türkiye. 25 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]