Levent Kazak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Levent Kazak
Doğum 5 Mayıs 1967 (1967-05-05) (56 yaşında)
Ankara, Türkiye
Meslek Oyuncu, senarist
Etkin yıllar 1986-günümüz
Ödüller Tüm Liste

Levent Kazak (d. 5 Mayıs 1967, Ankara), Türk senaryo yazarı, tiyatro ve sinema oyuncusudur.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Adige asıllı bir ailede dünyaya gelmiştir.[1] Beşiktaş Atatürk Lisesinden (BAL) 1985 yılında mezun oldu. Üniversitede ondan fazla bölümde okudu: Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, MSÜ Resim, MSÜ Heykel, MSÜ Tiyatro Dekor Kostüm, MÜ Konservatuvarı Tiyatro Bölümü, İÜ İtalyan Dili ve Edebiyatı, İÜ Yunan Dili ve Edebiyatı vs.

1986 yılında profesyonel olarak tiyatroya başladı. Yıllar içinde Altan Erbulak, Ali Poyrazoğlu, Alpay İzer, Bülent Kayabaş, Savaş Dinçel, İsmet Ay gibi tiyatro ustalarıyla aynı sahneyi paylaştı. Otuza yakın tiyatro eserinde oynadı, yazdı, çevirdi ve uyarladı.

1989 yılında genç bir ekiple birlikte (Peker Açıkalın, Nilüfer Açıkalın, Pelinsu Pir ve Levent Tülek) Kim Bunlar adlı bir TV dizisi yaptı. Tek kanallı dönemde yayınlanan program hafızalara kazındı, TV tarihinde bir klasik olarak yerini aldı.

Çocuk tiyatrosu ve çocuk programları yaptı.

2000'de O Şimdi Asker, 2002'de Neredesin Firuze ve 2003'te O Şimdi Mahkum’un senaryolarını yazdı.

2005 yılında Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? filminin senaryosunu yazdı. Ezel Akay'ın çektiği film 13. Altın Koza Film Festivali'nde en iyi yönetmen ve en iyi senaryo dallarında ödül aldı.

2010 yılında Mahir İpek, Memet Ali Alabora ve Serhat Kılıç ile beraber Türkmax kanalı için Heberler isimli mizahi bir haber programı yapmaya başlamıştır.

Barış Pirhasan, Gül Dirican ve Aylin Doğan ile birlikte Senaryo Stüdyosu adlı okulun kurucularındandır. Cezaevlerinde SENDER ile yürütülen Hayal Kurmak Serbest ve Akşehir Belediyesi ile gerçekleştirilen Çorba Çeşmesi adlı sosyal projelerin sahibidir.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Senarist olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiyatro: Oyuncu/Yazar/Çeviri[değiştir | kaynağı değiştir]

TV: Oyuncu/Yazar/Yönetmen[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Levet Kazak (14 Şubat 2014). "Çerkes soykırımı(*), babaannem ve Sochi". Radikal. 30 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2013.