h2g2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

h2g2, internet üzerinden katılımı sağlanan hayat, evren ve her şey hakkında kılavuz bir yapıdır. Genelde içeriği ansiklopediktir, ancak kişisel içerikli bilgiler de uygun biçimde girilebilir, o yüzden katılımcı sözlük kategorisindedir. Site BBC tarafından sağlanmaktadır, fakat kullanıcılar dünyanın dört bir köşesinden gelebilir.

Site adını Otostopçunun Galaksi Rehberi (İngilizce:the Hitchhiker's Guide to the Galaxy) adlı Douglas Adams eserinden alır. Bu eser ayrıca televizyona, sinemaya ve en sonunda İnternet'e de uyarlanmıştır. Ayrıca yine bu roman (internet sitesi değil) Türkiye`de Ekşi Sözlük oluşumunun esin kaynağıdır.

Kullanıcı dostu olan bu site sürekli gönüllüler tarafından hazırlanan grafiklerle desteklenmektedir. Yeni üyeler ACE olarak bilinen komünite gönüllüleri tarafından karşılanır. "Entry" denen "girdi"ler genellikle mizahi bir üsluba sahip olup, uygun ve doğru biçimde yazılmış olmaları gerekir. Her girdi hakkında ayrı bir sayfada tartışma açılabilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

h2g2, Nisan 1999`da Otostopçunun Galaksi Rehberi'nin "dünya baskısı" olabileceği düşünülerek yazarı Douglas Adams ve arkadaşları tarafından ortaya çıkarıldı. Bütün dünya insanlarına uygun olarak, herhangi bir dilde isim vermektense kısa, kullanışlı "h2g2" düşünüldü.

2000`nin sonlarına doğru h2g2'yi sağlayan Douglas Adams'ın da ortakları arasında olduğu şirket maddi sorunlar yaşadığından site el değiştirerek BBC'nin oldu ve bbc.co.uk alanına geçti.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]