Hüseyin Gelis

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hüseyin Gelis (d. 5 Eylül 1959, İstanbul), Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su.

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis
Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

İlkokul, ortaokul ve liseyi Almanya’da okudu. Lise döneminde, Siemens’te staj yaptı. Kaliforniya’da bulunan Berkeley Üniversitesi’nde mikro ve makro ekonomi eğitimi aldıktan sonra University of Phoenix’de İşletme Yönetimi programından mezun oldu.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalışma hayatına 1976 yılında Siemens’in telekomünikasyon alanında üretim yapan fabrikasında başladı. Sırasıyla araştırma-geliştirme, imalat, PBX sistemleri, planlama, lojistik organizasyonu ve stratejik satın alma gruplarında görev yaptı.

1987-1990 yılları arasında ABD’de microchip imalat süreci eğitimi alan ve Arjantin ile Brezilya’da pazar araştırmaları yapan Gelis, 1990-1993 yılları arasında Siemens ve IBM şirketlerinin ortaklığı ile kurulan ROLM System firmasında Proje Direktörü olarak çalıştı.

1993 yılında Türkiye’ye giden Hüseyin Gelis, 1996 yılına kadar (Koç Holding ve Siemens'in ortak girişimi olan) Simko’da Kurumsal Şebekeler Bölümü’nün yöneticiliğini üstlendi.

1996-2000 yılları arasında Siemens globalde, cep telefonları ile çağrı cihazlarının pazarlama ve satış sorumluluğunu üstlendi. 2000 yılında Siemens Hindistan’da CFO ve başkan yardımcılığı görevlerine getirilen Hüseyin Gelis, 2005 yılında “Business Today” dergisi tarafından, Fortune 500 şirketleri arasındaki en iyi 10 CFO arasında gösterildi.

Siemens Kanada'da Başkan Yardımcısı ve CFO görevlerini yürütürken, 1 Ekim 2007 tarihinde Siemens Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su olarak atandı.

2015'te TÜSİAD'ın (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Almanya Network Çalışma Grubu Başkanlığı'nı üstlendi ve aynı yıl G20/B20 Türkiye Dijitalizasyon Çalışma Grubu katılımcısı oldu.

2016 yılında "Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya"nın (Stiftung Mercator) Danışma Kurulu üyesi olan Gelis, 2017'den bu yana YASED'in (Uluslararası Yatırımcılar Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi ve Şubat 2019’da YASED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine seçildi.

2018’de PWN’in (Professional Women’s Network) Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekleyen CEO’lar Manifestosu’na imza attı ve Eşitlik Elçisi görevini üstlendi.

Gelis, aynı zamanda Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi olarak da görev yapıyor.

43 yıllık süre içinde iş dünyası ve sosyal alandaki çalışmalarıyla çeşitli ödüllere layık görülen Gelis, 28 Kasım 2017'de ekonomik, siyasal ve kültürel alanlarda Türkiye ve Almanya arasında kurduğu köprüden ve katkılarından dolayı, Almanya Cumhurbaşkanı tarafından Liyakat Nişanı (Bundesverdienstkreuz) ile ödüllendirildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]