Hüseyin Gelis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Hüseyin Gelis (d. 5 Eylül 1959, İstanbul), Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO.

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis
Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Hüseyin Gelis, ilkokul, ortaokul ve liseyi Almanya’da okudu. Lise döneminde, şu anda Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su olduğu Siemens’te staj yaptı. Kaliforniya’da bulunan Berkeley Üniversitesi’nde mikro ve makro ekonomi eğitimi aldıktan sonra University of Phoenix’de İşletme Yönetimi programından mezun oldu.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalışma hayatına 1976 yılında Siemens’in telekomünikasyon alanında üretim yapan fabrikasında başlayan Gelis, sırasıyla araştırma-geliştirme, imalat, PBX sistemleri, planlama, lojistik organizasyonu ve stratejik satın alma gruplarında görev yaptı.

1987-1990 yılları arasında ABD’de microchip imalat süreci eğitimi alan ve Arjantin ile Brezilya’da pazar araştırmaları yapan Gelis, 1990-1993 yılları arasında Siemens ve IBM şirketlerinin ortaklığı ile kurulan ROLM System firmasında Proje Direktörü olarak görev yaptı.

1993 yılında Türkiye’ye gelen Hüseyin Gelis, 1996 yılına kadar (Koç Holding ve Siemens'in ortak girişimi olan) Simko’da Kurumsal Şebekeler Bölümü’nün yöneticiliğini üstlendi.

1996-2000 yılları arasında Almanya ve ABD’de Siemens'te, cep telefonları ile çağrı cihazları konularında pazarlama ve satış sorumluluğunu üstlendi. 2000 yılında Siemens Hindistan’da CFO ve başkan yardımcılığı görevlerine getirilen Hüseyin Gelis, 2005 yılında “Business Today” dergisi tarafından, Fortune 500 şirketleri arasındaki en iyi 10 CFO arasında gösterildi.

Siemens Canada'da Başkan Yardımcısı ve CFO görevlerini yürütürken, 1 Ekim 2007 tarihinde Siemens Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su olarak atandı.

2015'te TÜSİAD'ın (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Türk-Alman Konseyi Başkanlığı'nı üstlenen Hüseyin Gelis, aynı yıl G20/B20 Türkiye Dijitalizasyon Çalışma Grubu katılımcısı oldu.

2016 yılında "Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya"nın (Stiftung Mercator) Danışma Kurulu üyesi olan Gelis, 2017'den bu yana YASED'in (Uluslararası Yatırımcılar Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi'dir.

40 yılı aşkın iş hayatında çalışmaları ve sosyal aktiviteleri ile çeşitli ödüllere layık görülen Gelis, 28 Kasım 2017 tarihinde Almanya Federal Cumhuriyeti'nin en yüksek dereceli nişanı olan Liyakat Nişanı ile onurlandırıldı. Gelis'e Nişan, Almanya Federal Cumhuriyeti'nin Tarabya'daki Tarihi Yazlık Rezidansı'nda düzenlenen resepsiyonda Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann tarafından takdim edildi. Liyakat Nişanı, Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından 1951 yılından bu yana siyasi, ekonomik, kültürel, manevi ve fahri alanlardaki başarılardan dolayı veriliyor.[1]

Hüseyin Gelis, son olarak 21 Aralık 2017'de, Siemens Türkiye'nin Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde (GOSB) bulunan entegre üretim tesisleri bünyesinde kurduğu yeni Alçak Gerilim Şalt Cihazları Fabrikası'nın açılışını, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Helmrich ile birlikte gerçekleştirdi.[2]

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hüseyin Gelis, evli ve üç çocuk babasıdır. Türkçe dışında İngilizce ve Almanca dillerini konuşmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]