Hüseyin Şükrü Özsüt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hüseyin Şükrü Özsüt, (d. 1927, Sütçüler – ö. 11 Temmuz 2006, Sütçüler), Türk inşaat mühendisi, siyasetçi ve ressam. TBMM 16. dönem CHP Isparta milletvekili.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dervişoğlu Mustafa Bey ve Alime Hanım'ın oğlu olarak, 1927 yılında Isparta ilinin Sütçüler ilçesinde doğdu. Doğduğu Sütçüler ilçesinin İlk Belediye Başkanı Ahmet Çetinkaya'nın kızı Şaziye (Çetinkaya) Özsüt ile evlenerek 5 erkek çocuğu sahibi oldu.

Öğrenimi ve Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyon Lisesi'ni bitirdi. 1952'de İTÜ İnşaat Fakültesi'nden inşaat yüksek mühendisi olarak mezun oldu. Atatürk Barajı, İller Bankası, Seydişehir Alüminyum Tesisleri, Köy İşleri Bakanlığı'nda çeşitli görevlerde bulundu. Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü olarak görev aldı. Aynı zamanda resim sanatıyla uğraştı. TBMM 16.(XVI) Dönem Isparta Milletvekilliği yapmıştır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

11 Temmuz 2006 tarihinde kalp krizi sebebiyle Sütçüler'deki evinde vefat etmiştir. Sütçüler hakkında yazdığı kitap vefatı nedeniyle 70. sayfada kalmıştır. Vefatından sonra tabloları sergilenmiş ve anısına 2009 - 2010 tarihleri arasında resim yarışması düzenlenmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

1. "http://www.ozsutler.com/"