Guatemala-Meksika sınırı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Guatemala (solda) ile Meksika (sağda, Lagunas de Montebello Ulusal Parkı) arasındaki sınır, ağaçlardan temizlenmiş ve beyaz bir işaretle belirgin hale getirilmiştir.

Guatemala–Meksika sınırıGuatemala ve Meksika arasındaki uluslararası sınırdır. Sınır kapıları ve yakın yerleşim alanlarında çitler olmasına rağmen, sürekli bir sınır duvarı yoktur. Kuzey ve Batı Guatemala (San Marcos, Huehuetenango, El Quiché ve El Flores bölgeleri) ve Meksika (Quintana Roo, Campeche, Tabasco ve Chiapas eyaletleri) arasındaki sınır, 871 km (541 mil) uzunluğundadır. Sınır boyunca Usumacinta Nehri, Salinas Nehri ve Suchiate Nehri uzanır. 

Usumacinta Nehri'nin Chiapas, Meksika tarafından görünümü. Arkada görünen tepe Guatemala'dır
Meksika-Guatemala sınırından bir manzara, Meksika sağ tarafta
Ciudad Hidalgo sınır kapısı, Meksika'ya giriş bölümü

Jeopolitik olarak bu sınır, Orta Amerika bölgesinin Kuzey Amerika'daki batı ve kuzey sınırlarının çoğunu temsil etmektedir. Meksika ile, Guatemala ve Orta Amerika'nın geri kalanı arasındaki sınır ticareti çoğunlukla burada gerçekleşir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1881 yılında, Guatemala Başkan Justo Rufino Barrios, Meksika sınırlarında kalan Soconusco ve Chiapas bölgeleri üzerinde hak iddia edince birtakım sorunlar ortaya çıktı. Sorun üzerinde bir çözüm üretilemeyince 1882 senesinde, Amerika Birleşik Devletleri'nin gözetiminde bir tahkim heyeti kurularak bugünkü sınırlar belirlendi.

2016 ABD başkanlık kampanyası sırasında, sosyal medya ile ana akım medya kaynaklarında bu sınırın güçlendirilmesi ile ilgili hikâyeler yayınladı. Sosyal medya mesajları ve e-postaların çoğunda Meksika-Guatemala sınırında örülecek olan duvarın fotoğrafları yer aldı.

Göçmenlik sorunları[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılında Joseph Contreras, Newsweek dergisi için yasa dışı olarak Meksika'ya giren Guatemalalı göçmenlerin sorununu ortaya koydu. Meksikalı başkan Vicente Fox, Amerika Birleşik Devletleri'nin milyonlarca yasa dışı Meksika göçmenine yasal ikamet izni vermesini talep ederken, Meksika sadece 15.000 yasa dışı göçmene yasal statü verildiğini belirtti. Buna ek olarak Meksika'nın Chiapas eyaletinde 40.000 Guatemalalının kahve çiftliklerinde günlüğü 3,5 Amerikan dolarına zorlu yaşam mücadelesi verdiğini ileri sürdü. Meksika Ulusal Göç Enstitüsü, sınırı her yıl yasa dışı olarak 400.235 kişinin geçtiğini ve bunların yaklaşık 150.000'inin Birleşik Devletler'e girmeyi amaçladığını tahmin ediyor.

Silah ve uyuşturucu şebekesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Guatemala sınırı, Meksika uyuşturucu kartelleri tarafından kullanılan, roketler, el bombaları, plastik patlayıcılar ve roket rampaları da dahil olmak üzere askeri sınıf silahların ana giriş kapısıdır. Silahlar genellikle Orta Amerikalı hükümetlerin mühimmat stoklarından çalınır. Wikileaks tarafından 2010 yılında açıklanan bilgilere göre Meksika'nın bu 871 kmlik sınır için sadece 125 kişilik askeri birlik temin ettiği ve bunun da yeterli bir önlem olmadığı belirtildi. Meksikalı yetkililer kuzeydeki kartellerle uğraştıkları için güneydeki bir sınır güvenliğine yeteri kadar önem vermediklerini kabul etmişlerdir. 

Şehirler ve sınır kapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

2014'te Meksika'nın, Guatemala ve Belize sınırında 11 resmi geçiş vardı (Guatemala ile 10, Belize ile 1). Ayrıca 370'den fazla resmi olmayan geçiş bölgesi vardı. Orta Amerikalıların ülkeye girişini sınırlamayı amaçlayan Plan Frontera Sur (Güney Sınır Planı) projesi ile Meksika resmi giriş kapılarının sayısını arttıracak.

Guatemala ve Meksika arasında 2004 yılında 10 resmi sınır kapısı vardı:

  • Ciudad Hidalgo, Chiapas-Ciudad Tecún Umán, San Marcos
  • Talismán, Chiapas|Talismán, Chiapas-El Carmen, San Marcos|El Carmen, San Marcos
  • Union Juarez, Chiapas-Toquían Grande, San Marcos
  • Mazapa de Madero, Chiapas-Sibinal, San Marcos
  • Ciudad Cuahtemoc, Chiapas-La Mesilla, Huehuetenango
  • Carmen Xhán, Chiapas-Gracias a Dios, Huehuetenango
  • Nuevo Reynosa, Chiapas-Mühendisleri, El Quiché
  • Frontera Corozal, Chiapas-Bethel, El Flores
  • El Ceibo, Tabasco-El Ceibo, El Flores
  • El Martillo, Tabasco-El Naranjo, El Flores

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]