İçeriğe atla

Guançe mumyaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Guançi mumyası (Museo de la Naturaleza y el Hombre, Santa Cruz de Tenerife).
San Andrés mumyası

Guançe mumyaları, Kanarya Adalarının eski yerli halkı olan Guançeler tarafından yapılan ve Tenerife adasında görülen mumya kalıntıları. Guançelerin bu uygulaması Eski Mısırlılar gibi diğer antik uygarlıklardaki tekniklere benzerdir. Guançe inacına göre yapılan tahnit ölünün vücudunu korumak içindir.

Karbon-14 ile yapılan radyokarbon tarihleme yöntemine göre Guançe mumyalarının yaşı 3. yüzyıldan adaların İspanyol egemenliğine girdiği 15. yüzyıla kadarki döneme aittir.

Tenerife adasının güneyinde San Miguel de Abona belediyesinde 1933 yılında keşfedilen Uchova nekropolü en büyük Guançe nekropolü olup tamamen kaçak hazineciler tarafından talan edilmiştir. Bu nekropolde 60 ilâ 74 arasında mumyanın olabileceği düşünülüyor.[1]

Kanarya Adalarındaki bu mumyalar Santa Cruz de Tenerife Tabiat ve İnsan Müzesi'nde (Museo de la Naturaleza y el Hombre) görülebilir. İngiltere Londra'da British Museum'da ve Fransa Paris'teki Louvre Müzesinde de Guançe mumyaları bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Un estudio recuerda el expolio de la mayor necrópolis guanche jamás hallada". 10 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2012.