Cro-Magnon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cro-Magnon'un kafatası, Paris Müzesi

Cro-Magnon, ya da Bilo-Magnon modern insanın atasıdır. Avrupa'da bulunan en eski Cro-Magnon benzeri insan kalıntılarının radyokarbon tarihleme yöntemi ile 43000-45000 yıl öncesine ait olduğu hesaplanmıştır. Bulunan en eski Cro-Magnon benzeri insan kalıntıları İtalya[1] ve İngiltere'de[2] bulunmuştur. Cro aslında bu eski insanların saklanmaları için kullandıkları Fransa'da bulunan bir mağaradır. Sonraları bilim insanları bu mağaranın adını eski Magnon kabilesinden etkilenip Cro-Magnon olarak değiştirmiştir.

Bugün "Cro-Magnon" terimi normal adlandırma dışında, erken insanlar ve genel anlamda en eski modern insanı tanımlamak için kullanılır. Avrupa da bir süre kalan "Avrupa erken modern insan" (EEMH) yerine de "Cro-Magnon" kullanılır.

Kronoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken Avrupalı modern insanlar ya da Cro-Magnonlar, 40.000 ila 10.000 yıl önce Avrupa'da yaşamışlardır. Üst Paleolitik olarak bilinen bu dönem, Neandertallerle ilişkilendirilen Orta Paleolitik dönemi takip etmiştir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Cro-Magnonlar Homo sapiens ya da modern insan olarak sınıflandırılır ve Afrika'daki daha önceki insan atalarından evrimleştiklerine inanılır. Avrupa'ya göç eden ilk modern insanlar oldukları ve o dönemde Avrupa'da bulunan Neandertallerin yerini aldıkları düşünülmektedir.

Son Buzul Maksimumundan önce başlıca Orinyasiyenyerleşimlerinin dağılım haritası

Demografi [3][değiştir | kaynağı değiştir]

Cro-Magnonların nüfus büyüklüğü tam olarak anlaşılamamıştır, ancak birkaç yüz ila birkaç bin kişi arasında değişen tahminlerle nispeten küçük olduğu düşünülmektedir. Cro-Magnonların küçük gruplar ya da topluluklar halinde yaşadıkları, yüksek derecede hareket kabiliyetine sahip oldukları ve geçimlerini avcılık ve toplayıcılıkla sağladıkları düşünülmektedir.

Biyoloji [4][değiştir | kaynağı değiştir]

40.000 yaşındaki Oase 2'nin yeniden canlandırılması[5]

Fiziksel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Cro-Magnonların uzun, ince bir yapı ve büyük bir beyin boyutu da dahil olmak üzere modern insanlara benzer fiziksel özelliklere sahip olduklarına inanılmaktadır. Yüksek derecede fiziksel dayanıklılığa sahip oldukları ve Üst Paleolitik dönemde Avrupa'nın soğuk iklimine iyi adapte oldukları düşünülmektedir.

Genetik[değiştir | kaynağı değiştir]

Genetik çalışmalar Cro-Magnonların ataları hakkında fikir vermiş ve Afrika'dan Avrupa'ya göç eden modern insanların soyundan gelmiş olabileceklerini göstermiştir.[6] Bununla birlikte, Cro-Magnonlar ile Avrupa'daki daha önceki insan popülasyonları arasındaki kesin ilişki hala tam olarak anlaşılamamıştır ve bu ilişkiyi netleştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Eski çağlardan kalma iki tane Magnon'un Mitokondiriyal DNA araştırma ekibi tarafından bedenleri incelendi. David Caramelli'nin tespiti sonucunda mutasyona uğramış asıl adı Haplotypest olan ama bilim dilindeki adı Haplogroup A olan tek nükleotid poliformizim (SNP) genetiğine rastlandı.

Kültür [7] [8][değiştir | kaynağı değiştir]

Avcılık ve toplayıcılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Cro-Magnonlar geçimlerini öncelikle avcılık ve toplayıcılıkla sağlıyorlardı ve avlanmak ve yiyecek toplamak için çok çeşitli araç ve teknolojilerden faydalanıyorlardı. Yetenekli avcılardı ve büyük av hayvanlarını avlamak için mızrak, yay ve ok gibi çeşitli silahlar kullanırlardı. Ayrıca kabuklu yemişler, meyveler ve kökler de dahil olmak üzere bir dizi bitkisel gıda toplamışlardır.

Toplum[değiştir | kaynağı değiştir]

Cro-Magnonların küçük, hareketli gruplar ya da topluluklar halinde, yüksek derecede işbirliği ve sosyal etkileşim içinde yaşadıkları düşünülmektedir.

Sosyal sistem[değiştir | kaynağı değiştir]

Cro-Magnonların sosyal sistemlerini nasıl organize ettikleri tam olarak anlaşılamamıştır, ancak farklı sosyal sınıflar arasında çok az farklılaşma olan, nispeten eşitlikçi bir sosyal yapıya sahip olabilecekleri düşünülmektedir.

Ticaret[değiştir | kaynağı değiştir]

Cro-Magnonların diğer grup ve topluluklarla ticaret yaptıkları, alet, silah ve hammadde gibi mal ve kaynakları değiş tokuş ettikleri düşünülmektedir.

Barınma[değiştir | kaynağı değiştir]

Cro-Magnonların çadırlar, kulübeler ve hayvan postu ve ahşap gibi malzemelerden yapılmış yarı kalıcı yapılar da dahil olmak üzere çeşitli barınma türlerinde yaşadıkları düşünülmektedir.

Köpekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Cro-Magnonların köpekleri evcil ve iş hayvanı olarak beslediklerine inanılmaktadır ve köpekleri avlanmalarına ve yiyecek toplamalarına yardımcı olması için kullanmış olabileceklerine dair kanıtlar vardır.

Sanat[değiştir | kaynağı değiştir]

Cro-Magnonlar, mağara resimleri, heykeller ve diğer eserler de dahil olmak üzere figüratif sanatın bilinen en eski örneklerinden bazılarını üretmeleriyle tanınırlar. Bu eserlerin insan yaratıcılığının ve sanatsal ifadenin en eski örnekleri arasında olduğu düşünülmektedir ve Cro-Magnonların ulaştığı yüksek kültürel gelişim seviyesinin bir göstergesidir.

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Cro-Magnonların nasıl iletişim kurdukları tam olarak anlaşılamamıştır, ancak jestler, yüz ifadeleri ve seslendirmeler de dahil olmak üzere çeşitli sesli ve sözsüz iletişim araçlarını kullanmış olabilecekleri düşünülmektedir. Cro-Magnonların yazılı bir dile sahip olup olmadıkları bilinmemektedir, ancak bir iletişim biçimi olarak semboller ve işaretler kullanmış olabileceklerine dair kanıtlar vardır.

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Cro-Magnonların dini tam olarak anlaşılamamıştır, ancak animizm, doğaya tapınma ve ruhlara ve tanrılara inanmayı içeren ruhani inançlara ve uygulamalara sahip olabilecekleri düşünülmektedir. Cro-Magnonların ölüm ve defin ile ilgili ritüelleri ve törenleri olabileceğine dair kanıtlar vardır ve mezar eşyaları ve mezar yapıları gibi defin eserleri ürettikleri bilinmektedir.

Cro-Magnon ve örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkek Cro-Magnon kafatası
Kazıyıcı Cro-Magnon - Collection "Louis Lartet" - Toulouse Müzesi

Jeolog Louis Lartet ilk beş Cro-Magnon kemiğini 1868'de keşfetti.

Cro-Magnon mağara, sığınak olarak keşfedildi (Les Eyzies, Dordogne, Fransa). Yaklaşık 28.000 yıl tarihli (BP) (27.680 ± 270 BP). İskeletler zayıf modern insanlar gibi yüksek alınlı ve dik postürlüdür.

Modern insanın avrupaya göçü, Currat & Excoffier (2004)[8]
37,500 yıl önce
35,000 yıl önce
32,500 yıl önce
30,000 yıl önce

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.nature.com/nature/journal/v479/n7374/full/nature10617.html
  2. ^ http://www.nature.com/nature/journal/v479/n7374/full/nature10484.html
  3. ^ "Cro-Magnon 1". The Smithsonian Institution's Human Origins Program (İngilizce). 27 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2022. 
  4. ^ "Cro-Magnon 1". The Smithsonian Institution's Human Origins Program (İngilizce). 27 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2022. 
  5. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; fu isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  6. ^ "The BGS geological timeline | Time | Discovering geology | British Geological Survey (BGS)". www2.bgs.ac.uk. 10 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2022. 
  7. ^ Potts, Richard (Haziran 1985). "The Origins of Modern Humans: A World Survey of the Fossil Evidence. Fred H. Smith , Frank Spencer". The Quarterly Review of Biology. 60 (2): 245-245. doi:10.1086/414402. ISSN 0033-5770. 
  8. ^ a b Currat, M.; Excoffier, L. (2004). "Modern Humans Did Not Admix with Neanderthals during Their Range Expansion into Europe". PLoS Biol. 2 (12). ss. e421. doi:10.1371/journal.pbio.0020421. 23 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: Eylül 2015.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)