Cro-Magnon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Cro-Magnon'un kafatası, Paris Müzesi

Cro-Magnon bilim insanlarına göre, modern insanın atasıdır(early homo sapiens). Çoğu arkeolog bu konu üzerinde araştırmalar yapmıştır. Cro-Magnon kalıntılarının insanlar gibi 30.000 tarih önceleri radyokarbon yılında olduğu söylenilir. Cro aslında bu eski insanların saklanmaları için kullandıkları Fransada bir mağaradır. Sonraları bilim insanları bu mağaranın adını eski Magnon kabilesinden etkilenip Cro-Magnon olarak değiştirmiştir.

Bugün "Cro-Magnon" terimi normal adlandırma dışında, erken insanlar ve genel anlamda en eski modern insanı tanımlamak için kullanılır. Avrupa da bir süre kalan "Avrupa erken modern insan" (EEMH) yerine de "Cro-Magnon" kullanılır.

Cro-Magnon ve Örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkek Cro-Magnon kafatası
Kazıyıcı Cro-Magnon - Collection "Louis Lartet" - Toulouse Müzesi

Jeolog olan Louis Lartet ilk beş Cro-Magnon kemiklerini 1868 de keşfetti.

Cro-Magnon mağara, sığınak olarak keşfedildi. (Les Eyzies, Dordogne, Fransa). Yaklaşık 28.000 yıl tarihli (BP) (27.680 ± 270 BP). Iskeletler zayıf moder insanlar gibi yüksek alınlı ve dik postürlüdür. İskelet analizleri bu dönemde insanların güç fiziksel şartlar altında yaşadıklarını göstermektedir. Enfeksiyona ek olarak, bireylerin birkaç barınağında fused gördü vertebra boyunlarını, travmatik yaralanma belirtmek üzere; yetişkin kadın barınağında bulunan bir kafatası kırığı ile bir süre ayakta kalmayı başarmıştı. Bu yaralanmaları hayatı bugün bile tehdit olacağını, bu Cro-Magnon toplum destek inandı ve birbirlerinin yaralanma özen göstermektedir.

Cro-Magnon Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lascaux, Fransa'dan yaklaşık 16.000 yıl öncesine (Üst Paleolitik Dönem) tarihli bir mağara resmi örneği.

Cro-Magnon anatomisi, sadece Avrupa'da modern torunları onların daha güçlü fizyolojisi ve biraz daha büyük tarafından farklı modern edildi kafatası kapasitesine göre değişim gösterirdi.

Hayatta kalan Cro-Magnon eserler, kulübe dahil mağara resimleri, Oymalar ve boynuz-mızrak uçlu araçların kalıntıları ve giyim dokumalarıdır. Bunların nasıl yapıldığı bilinmiyordu. Onların, kaya ve kilden kulübe evleri vardı, kemik, dal kürk ve hayvan gizlemek için de kullanıyorlardı. Bu erken insanlarda kullanılan manganez ve demir oksitler ve resimler boya için ilk başlangıç olabilir takvim e göre 15.000 yıl önce bu olayların olduğu düşünülmektedir.

Genetik[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski çağlardan kalma iki tane Magnon'un Mitokondiriyal DNA araştırma ekibi tarafından bedenleri incelendi. David Caramelli'nin testpiti sonucunda mutasyona uğramış asıl adı Haplotypest olan ama bilim dilindeki adı Haplogroup A tek nükleotid poliformizim (SNP) genetiğine rastlandı.