Guş Dan

Koordinatlar: 32°2′K 34°46′D / 32.033°K 34.767°D / 32.033; 34.767
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tel Aviv sahilleri
Modi'in

Guş Dan (İbranice: גּוּשׁ דָּן), Tel Aviv ve çevresindeki kentleri barındıran bir Metropoliten alandır. Alan, İsrail'in merkez bölgesini kapsadığı gibi, nüfus ve yüzölçümü olarak da İsrail'deki en büyük kentsel alandır. Akdeniz kıyısında yer alan Guş Dan bölgesinin nüfusu yaklaşık üç milyondur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Guş Dan, "Dan Birliği" anlamına gelmektedir. Bu adın verilmesinin en önemli nedeni, antik İsrail Krallığı'ndaki Dan kabilesinin burada yaşıyor olmasıdır. İncil'de geçen anlatılara göre bu kabile başta Kenan adlı bölgenin merkezinde yer alan topraklara yerleşmek istemişler, ancak orada yer alan Filistinlilerle olan düşmanlıkları nedeniyle sözü geçen alanın yakınlarına yerleşmişlerdir. İlk yerleşilen bölgenin adı Mahaneh Dan (Türkçe: Dan Kampı) olarak adlandırıldı. Ancak yerleşmek istedikleri yer kuzeyde Yafa'dan güneyde Şefelah'a kadar olan bölgeydi. Sonuç olarak, Filistinlilerin baskısından dolayı, Danlar ülkenin kuzeyine doğru göç etti. Laiş'i fethettikten sonra kabile, başkentlerini yeniden kurarak buraya Tel Dan adını verdi. Bu olaydan sonra bu bölge Guş Dan olarak bilinmeye başladı.

Metropolitan yerleşimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Guş Dan, bir iç, bir de dış olmak üzere iki halkadan ibarettir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Dan Otobüs Şirketi, Guş Dan çevresindeki en önemli ulaşım şirketidir. Her ne kadar Kavim adlı şirket son yıllarda Dan şirketine alternatif olarak kullanılsa da, yine de Dan Şirketi önemli bir konumdadır. Guş Dan, ayrıca Ayalon Otobanı gibi İsrail'deki önemli bir karayolu hattını içinde barındırır. Bunun dışında Kudüs ile Guş Dan arasında yapılmakta olan bir hafif raylı sistem inşaatı bulunmaktadır. Bu sistemin gelecekte önemli bir ulaşım hattı olması planlanmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]