Grup Vitamin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Grup Vitamin
Müziğe başladığı yer Türkiye
Tarzlar Pop
Etkin yılları 1990 - 1999
2015-halen
Plak şirketi Karnaval Plak ve Kasetçilik
Uras Kasetçilik
Prestij Müzik
Poll Production
Eski üyeler Gökhan Semiz
Ufuk Yıldırım
Ercan Saatçi
İzel
Sertaç Demirtaş
Emrah Anul
Selçuk Aksoy
Murat Uzunal

Grup Vitamin, 1990'ların başında kurulmuş, ilk kadrosunda Gökhan Semiz, Ufuk Yıldırım ve Ercan Saatçi'nin de bulunduğu Türk pop müzik grubu.

Grup, 1991 yılında Bol Vitamin albümünü çıkarmıştır. Döneminde çok tutan yerli ve yabancı şarkıları kullanarak hicivler yapıyordu. İlk kadrosunda Gökhan Semiz, Ufuk Yıldırım, Ercan Saatçi, İzel, Sertaç Demirtaş, Emrah Anul, Selçuk Aksoy ve Murat Uzunal bulunuyordu. Bu albümden sonra Murat Uzunal gruptan ayrıldı ve 1992'de Yangın Var albümünü çıkardı. Aynı yıl İzel de gruptan ayrıldı.

Bu ilk albümün getirdiği umulmadık başarıdan sonra grup 1991'de Grup Vitamin albümünü çıkardı. Bu albümle birlikte grup içinde çıkan anlaşmazlıklar sonucu grup ikiye ayrıldı. Asıl grup Gökhan Semiz, Selçuk Aksoy, Emrah Anul ve Sertaç Demirtaş'la devam etti.

Aynı dönemde Ercan Saatçi ve Ufuk Yıldırım da Vitamin adı ile konserler vermeye başladı. İki ekip arasında "Hangisi gerçek Grup Vitamin?" tartışmaları başladı. Esasen Vitamin konsepti Gökhan Semiz'e ait olduğu için bu işi sürdüremeyen Ercan ve Ufuk isimlerini önce "Uf-Er"e çevirip 1992'de Vitamin Değil Şifa Niyetine ve 1994'te Ebabil Bir Kuştur albümlerini çıkardılar ve daha sonra bu tarz çalışmaları hepten bıraktılar. Bu ikili son kez Ercan Saatçi'nin 1995'te çıkan ilk solo albümü Sayenizde'deki Biz Burdayız klibinde birlikte gözüktü.

1992 yılındaki Yandık Desene albümünü, 1993 yılında Üşüttük albümü izledi. Bu arada İnter Star televizyonunda dansçı Aslıhan Öncü'yle birlikte, 1992-1993 arasında "Eğlence Sırılsıklam" programını yaptılar. Ercan Saatçi'nin ayrılmasıyla grup liderliğini üstlenen Gökhan Semiz, 1992 yılında ilk solo albümü olan Mikrop'u çıkardı. 1993'ün sonunda Sertaç Demirtaş gruptan ayrıldı ve grubun eski üyesi olan Murat Uzunal'la 1994'te Bizim Çocuklar albümünü çıkardı ve 1995'te aktif müzisyenliğe son verdi. Şimdi Mahsun Kırmızıgül'le müzik şirketi ortaklığı yapmaktadır. Murat Uzunal ise 2002 yılında Ispanaklı Yumurta albümünü çıkardı.

Sertaç Demirtaş'ın ayrılmasıyla 3 kişi kalan grup; 1994 yılında Aşkın Gözyaşları albümünü çıkardı, ertesi yıl onu Zeytinyağlı Yaprak Dolması albümü izledi. Aynı yıl grubun üyesi olan Selçuk Aksoy, Rüzgar adlı bir solo albüm yaptı. Grubun 1996 yılında çıkardığı Deli Dolu-Best Of albümünden sonra Gökhan Semiz ikinci ve son solo albümü İnan ki Teksin'i 1997'de yaptı. 1998 yılının başında Gökhan Semiz bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi ve grup 1995 yılında çıkardıkları Zeytinyağlı Yaprak Dolması adlı albümde yayınladıkları ve yine söz ve müziği Gökhan Semiz'e ait olan İstanbul'da adlı şarkıyı ona ithafen yeniden düzenledi. Daha sonra grup, son albümleri olan İyi Günler Türkiye'yi piyasaya çıkarabildi. Bu albümden sonra herhangi bir albüm çalışmasında bulunmayan grup, Gökhan Semiz'in İnan Ki Teksin albümüne ve bazı Grup Vitamin albümlerine söz, beste ve düzenleme yaparak katkı sağlayan müzisyen Tolga Sunter ile birlikte 2012 yılında Bana Bir Soygun Yaz filminin soundtrack'i olan Tarraklara Gelmişiz'i yayınladı.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Grup üyelerinden Gökhan Semiz'in web sitesinde grubun şarkıları dinlenebilir.