İçeriğe atla

Groot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Propcustomz olarak da bilinen Calen Hoffman'ın 2016 yılında Şikago'da gerçekleştirilen Third Annual ReedPOP Crown Championships of Cosplay'de yaptığı Groot cosplay'i

Groot, Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen kurgusal bir karakterdir. Stan Lee, Larry Lieber ve Jack Kirby tarafından yaratılan karakter ilk olarak Tales to Astonish # 13'te (Kasım 1960) ortaya çıktı. Dünya dışı, bilinçli, ağaç benzeri bir yaratık olan orijinal Groot, ilk olarak üzerlerinde deney yapmak için insanları yakalamayı amaçlayan bir istilacı olarak ortaya çıktı.

Karakter, 2006 yılında kahraman ve asil bir varlık olarak yeniden tanıtıldı ve çapraz çizgi roman hikâyesi "Annihilation: Conquest" de yer aldı. Groot 2008 spin-off serisi Guardians of the Galaxy'e katıldı. Groot, animasyonlar, oyuncaklar ve koleksiyon kartları dahil olmak üzere çeşitli Marvel ürünlerinde yer aldı. Vin Diesel, Groot ve oğlunu (yine Groot olarak da adlandırılan) Marvel Sinematik Evren filmleri Guardians of the Galaxy (2014), Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017), Avengers: Infinity War (2018) ve Avengers: Endgame (2019) filmlerinde seslendirdi. Krystian Godlewski ise ilk filmde performans yakalama yoluyla karakteri canlandırdı. Vin Diesel, Thor: Love and Thunder'da (2022) karakteri seslendirmek için geri dönecek. Baby Groot, yaklaşan Disney + kısa gösterisi I Am Groot için geri dönecek. Filmin prömiyerinden ve animasyon serilerindeki ilk çıkışından bu yana, Groot bir popüler kültür ikonu haline geldi ve sürekli söylediği "Ben Groot'um" repliği bir internet meme'ine dönüştü.[1]

Köken[değiştir | kaynağı değiştir]

Groot, Planet X'ye yaşayan Flora colossi ırkına ait bir Flore colossus'tur. Flora colossi, gırtlaklarının sertliği nedeniyle dillerini anlamanın neredeyse imkansız olduğu ve konuşmaları "Ben Groot'um" cümlesini tekrar ediyormuş gibi duyulduğu ağaç benzeri varlıklardır. Diğer varlıklar onlarla arkadaş canlısı olmaya çalışırlar ama konuşamadıkları için Flora colossi'ye düşmanlaşırlar. (Groot'un, 'Annihilation: Conquest' boyunca sadece anlaşılır bir şekilde değil, aynı zamanda anlamlı bir şekilde konuşabildiği gösterildi.) Flora colossi, "Arbor Ustaları" tarafından yönetilir. Çocuklar, Arbor Ustalarının topladığı ve fotosentez yoluyla öğrenilen 'Fotonik Bilgi'yi öğrenir. Bu son derece gelişmiş bir eğitim yöntemidir ve Flora colossi ırkını dahi yapar. Gezegen X'in biyomu, küçük rakun benzeri varlıklar olan "Bakıcı Memeliler" tarafından yönetilmektedir. 

"Groot" olarak bilinen Flora colossus fidanı, "Yenilenmiş Bitki Özü" hattından geldi ve süper mühendisliği idrak edebilme yeteneğine sahipti. Groot, diğer fidanlarla anlaşamadı, bunun yerine diğer fidanların önyargılı davrandığı Bakıcı Memeliler'i tercih etti. Groot, acımasız bir bakıcı memelisini savunmak için başka bir fidanı öldürdükten sonra Galaksinin Koruyucuları # 14 [2] de "Arbor Ustaları" tarafından sürgüne gönderildi.

Güçler ve yetenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Groot, ahşabı yemek olarak emebilir ve yenilenme yeteneğine sahiptir.[3] Groot, ağaçları ve bitkileri, kontrol edebilir ve başkalarına saldırmak için kullanabilir. Ateşe dayanıklıdır.

Black Bolt'un kardeşi Maximus the Mad'e göre Groot her ''Ben Groot'um'' dediğinde aslında bir şeyler anlatıyordu ve ses tonlamasında yaptığı değişimlerle kelime ve cümleler kuruyordu. Groot ile etkileşime giren insanlar, ses tonundaki değişimlerin anlamını kademeli olarak çözebilir ve zaman geçtikçe Groot ile tam olarak sohbet etmeyi başarabilir. Groot ırkının yetişkin formu büyük ve ağırdır, bu da ses üreten organların sert olmasına ve esnek olmamasına neden olur. Konuşmasındaki ince nüanslara aldırış etmeyen insanlar Groot'un yalnızca adını tekrar ettiğini zanneder. Bu Groot'un gırlağının doğası gereğidir. Maximus'un bu iddiasının doğru mu yoksa deli olmasının başka bir kanıtı mı olduğu belirlenemedi, ancak Groot gerçekten Maximus'a son derece gelişmiş mühendislik konularında yardım ediyor gibi görünüyordu.[4] Daha sonra, All New X-Men # 23'te Jean Gray telepatik olarak Groot ile bağlantı kurarak Groot'un düşünce süreçlerinin gerçekten karmaşık olduğunu, "Ben Groot'um!" dediğinde genellikle oldukça akıllı bir şekilde iletişime geçmeye çalıştığını gösterdi.[5]

Marvel Sinematik Evreni'nde geçen Avengers: Infinity War'da Thor , Groot dilinin Asgard okullarında seçmeli olarak anlatıldığını ve Groot'u bu sayede anlayabildiğini söylüyor.

Liste[değiştir | kaynağı değiştir]

Groot, 2015 yılında Marvel Comics'in en iyi canavar karakterleri listesinde 16. sırada yer aldı.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Like 'Hodor,' 'I Am Groot' is already becoming a loved Internet meme". The Daily Dot. 5 Ağustos 2014. 19 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "I Am Groot: Hardwood History". Marvel.com. 22 Eylül 2017. 17 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Groot On Screen Powers, Villains, History". Marvel Entertainment. 2019. 30 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2019. 
  4. ^ Abnett, Dan; Lanning, Andy (y), Walker, Brad (çz), Olazaba, Victor; Hanna, Scott (çi). "Adam Magus" Guardians of the Galaxy v2, 17 (October 2009).
  5. ^ Bendis, Brian Michael (y), Immonen, Stuart (çz), Von Grawbadger, Wade (çi). "The Trial of Jean Grey Part 3 of 5" All-New X-Men 23 (April 2014).
  6. ^ "Marvel's 31 Best Monsters". Den of Geek. 30 Ekim 2015. 30 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2018. Groot was once an almost forgotten Kirby Kreature of the pre-Marvel Age until fans became hooked on a feeling and fell in love with this space Ent.