İçeriğe atla

Grigori Orlov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kont Grigory Orlov, Fyodor Rokotov tarafından

Kont Grigori Grigoryeviç Orlov (Grigory Graf von Orlow) (1734-1783), muhtemelen Rusya'nın İmparatoriçesi Büyük Catherine'in sevgilisiydi . Rusya'nın o zamanki lideri Catherine'in kocası Peter III'ü deviren darbeyi yönetti ve Catherine'nin imparatoriçe olmasını sağladı. Birkaç yıl boyunca neredeyse onunla birlikte hüküm sürüyordu, ancak tekrarlanan sadakatsizlikleri ve Catherine'in diğer danışmanlarının düşmanlığı iktidardan düşmesine yol açtı.

Peter'ın devrilmesi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Orlov, Büyük Novgorod valisi Gregory Orlov'un oğluydu. Rusya'da eşit derecede askeri ve politik öneme sahip olacak bir erkek kardeşi Aleksey Orlov vardı. Grigori Orlov askeri öğrenci olarak Sankt-Peterburg'ta eğitim aldı, askerlik kariyerine Yedi Yıl Savaşı'nda başladı ve Zorndorf'ta yaralandı . Başkentte bir topçu subayı olarak hizmet ederken, o zamanki Büyük Düşes Catherine Alekseyevna'nın dikkatini yakaladı ve kocası İmparator III . Peter'ın (1762) tahttan indirilmesine ve ölümüne yol açan komplonun lideriydi.

Olaydan sonra, İmparatoriçe Catherine onu sayım safhasına yükseltti ve onu emir subayı, mühendislerin genel müdürü ve genel müdür yaptı. Onların gayri meşru bir oğlu, Aleksey vardı. Adını Bobriki köyünden ve daha da derine inersek adını Kont Bobrinski'den almıştır. Orlov'un etkisi, tüm Orlov ailesini öldürmek için Hitrovo planının keşfinden sonra büyük önem kazandı. İmparatoriçe bir zamanlar onunla evlenmeyi düşündü, ancak plan etkili danışmanı Nikita Panin tarafından bozguna uğradı.

Yılların gücü

[değiştir | kaynağı değiştir]
Orlov'un ona Kont statüsünü veren tüzüğü

Orlov devlet adamı değildi, ama çevik bir zekası vardı, mevcut olayları oldukça doğru bir şekilde kavradı ve Catherine'in saltanatının önceki bölümünde yararlı ve sempatik bir danışmandı. Hem vatansever hem de ekonomik güdülerden, kölelerin durumunun iyileştirilmesi ve kısmi kurtuluşları sorununa hevesl girdi. Serbest Ekonomik Toplumun başkanı olarak, 1767'deki büyük komisyonda da en önemli savunucularıydı, daha önceki yıllarda büyük liberalliği etkileyen imparatoriçeyi memnun etmeyi amaçlıyordu.

Slavophile'nin Hristiyanların Osmanlı yönetiminden kurtuluşu fikrinin ilk propagandacılarından biriydi. 1771'de Focșani barış kongresine ilk tam yetkili Rus olarak gönderildi, ancak kısmen Osmanlıların inatçılığı ve kısmen de (Panin'e göre) kendi çirkin küstahlığı nedeniyle görevinde başarısız oldu.

Bu arada, Panin liderliğindeki Orlov'un düşmanları Orlov ve Catherine arasındaki ilişkiyi bitirmeye çalışıyorlardı. İmparatoriçe'ye Orlov'un 13 yaşındaki akrabalarını baştan çıkardığını bildirdiler. Memur Aleksandr Vasilçikov yeni sevgilisi oldu.[1]

Catherine'in sevgisini yeniden kazanmak için Grigori, o zamandan beri Orlov Elmas olarak bilinen dünyanın en büyük elmaslarından birini hediye olarak sundu.[2] İzinsiz olarak Sankt-Peterburg'daki Mermer Sarayına döndüğünde Orlov, genç Grigori Potyomkin'in imparatoriçenin yanında onun yerini aldığını gördü. Potyomkin, 1774'te Vasilçikov'u kraliçenin yeni sevgilisi olarak yer aldırdıktan sonra, Orlov sarayda yetkisiz kaldı ve birkaç yıl yurtdışına gitti. 1783'te Moskova'daki ölümünden birkaç ay önce Rusya'ya döndü.

Sonraki yıllar ve ölüm

[değiştir | kaynağı değiştir]

1777'de 43 yaşında, 18 yaşındaki akrabası Catherine Zinovyeva ile evlendi, çeşitli kaynaklar tarafından bir yeğeni ya da kuzeni olarak tanımlanır, ancak bu evlilikten çocuğu olmadı. Catherine 1781'de 23 yaşında İsviçre'nin Lozan kentinde tüberkülozdan öldü. Vücudunun 1910'da çıkarıldığı mezarı hala Lozan'daki Notre-Dame Katedrali'nde kalıyor.

Ölümünden bir süre önce, tamamen zihinsel çöküşe doğru ilerleyen ciddi bir zihinsel hastalıktan, muhtemelen bir tür demanstan muzdaripti. Ölümünden sonra İmparatoriçe Catherine, "Uzun süredir bu üzücü olaya hazır olmama rağmen, beni yine de varlığımın derinliklerinde sarstı. İnsanlar beni teselli edebilir, hatta bu tür durumlarda söylenmesi geleneksel olan her şeyi kendime bile tekrarlayabilirim - tek cevabım boğulmuş gözyaşları. Dayanılmaz bir şekilde acı çekiyorum. " dedi.[3]

  1. ^ June Head, Catherine: The Portrait of An Empress, Viking Press, New York, 1935, pp.312-13.
  2. ^ Malecka, Anna " Did Orlov buy the Orlov ?", Gems and Jewellery, July 2014, vol. 23, no. 6, pp. 10–12.
  3. ^ Kaus, Gina (trans June Head), Catherine: The Portrait of An Empress, Viking Press, New York, 1935, p.314.