İçeriğe atla

Gri resif köpek balığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gri resif köpek balığı
Korunma durumu

Neredeyse tehdit altında (IUCN 2.3)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Chondrichthyes
Takım: Carcharhiniformes
Familya: Carcharhinidae
Cins: Carcharhinus
Tür: C. amblyrhynchos
İkili adlandırma
Carcharhinus amblyrhynchos
Bleeker, 1856
Gri resif köpekbalığının yerküredeki dağılımı.

Gri resif köpek balığı (Carcharhinus amblyrhynchos), harharyasgiller (Carcharhinidae) familyasından bir köpek balığı türü.

Hint Okyanusu, Büyük Okyanus, Paskalya Adası ve Güney Afrika'da yaşar. Mercan resiflerinde yaşayan gri resif köpekbalıklarının boyları 2,5 m'yi aşmaz. Kemikli balıklar ve kafadan bacaklılar ana besinini oluşturur. 5-20 balıktan oluşan sürüler halinde dolaşırlar. Harharyasgiller familyasının diğer üyeleri gibi vivipardırlar. Gri resif köpekbalığı (Carcharhinus amblyrhynchos, bazen yanlış söylenimiyle amblyrhynchus veya amblyrhinchos) köpekbalığı, Carcharhinidae ailesinin bir türüdür. Indo-Pasifik bölgesindeki en yaygın resif köpekbalığı türlerinden biridir, Güney Afrika kadar doğuda ve Paskalya Adası kadar uzakta bulunur. Bu tür en sık mercan resiflerinin hendeklerine yakın sığ sularda görülür. Gri resif köpekbalığı geniş, yuvarlak burunludur ve büyük gözlüdür, tipik "resif köpekbalığı" şekli vardır. Bu tür Siyah uçlu köpekbalığı ile benzerdir; türlerin ayırt edilebilir özellikleri, birinin yüzgeçlerinin üzerinde koyu bir leke, kuyruk yüzgeci üzerinde geniş siyah arka kenarı ve sırt yüzgeçleri arasında bir sırtın eksikliğidir. Çoğu köpekbalığı en az 1,9 m (6.2 ft) uzunluğundadır. Ve bir insan için genellikle tehlikeli olmazlar.

Gri resif köpekbalığı hızlı ve serbest yüzer,kemikli balıkları ve kafadan bacaklıları öncelikli besin olarak gören çevik yırtıcı hayvanlardır. Saldırgan tavırları ve orta boylarına rağmen, kayalıklara diğer birçok köpekbalığı türlerinin hakimdir. Çoğu gri resif köpekbalığının sürekli dönmek için resifte belirli bir alan üzerinde bir yuva aralığı vardır. Ancak, onların sosyal alanları da vardır. Gün boyunca, bu köpekbalıklarının sık sık avı başlar ve akşama kadar bölmek için, mercan kayalığı hendeklerine 50-20 arası birey grupları toplanır. Yetişkin dişiler aynı zamanda yüksek su sıcaklığı veya bunların gelişmesini hızlandırabileceği için çok sığ suda gruplar oluşturup onların doğmamış yavrularını geliştirir. Onun ailesinin diğer üyeleri gibi, anne gri resif köpekbalığı bir plasental bağlantısı aracılığıyla embriyoları besler. Her yıl 1-6 yavru doğar.

Gri resif köpekbalığının tehditkar görüntüsü saldırıdan önce başlar. Görüntü karakteristik pektoral yüzgeçlerle bir "kambur" duruş gerektirir ve bu basmakalıp davranışı uyarı ve saldırı için gerçekleştiren ilk köpekbalığı türüdür. Onların takip eden dalgıçlardan bir tehdit algılayan gri resif köpekbalığı bunu sıklıkla yapar. Bu tür saldırılardan insanlar sorumludur. Saldırgan tavırlar gösteren köpekbalıklarına karşı dikkatli olunmalıdır. Gri resif köpekbalığı birçok balıkçı tarafından yakalanmıştır ve düşük üreme hızları ve sınırlı dağılması nedeniyle yerel nüfusun azalmasına karşı hassastırlar. Sonuç olarak, Doğayı Koruma Uluslararası Birliği (IUCN) bu türü yakın tehdit olarak değerlendirmiştir.