Greifensee

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Greifensee
Greifensee
Greifensee bayrağı
Bayrak
Ülkeİsviçre İsviçre
KantonZürih
İdare
 • Belediye BaşkanıMonika Keller
Yüzölçümü
 • Toplam2.27 km²
Nüfus
 • Toplam5.307
Resmî site
www.greifensee.ch

Greifensee İsviçre’nin Zürih kantonunda yer alan bir belediyedir. İsviçre Almancasında Griiffesee şeklinde isimlendirilir.

Greifensee, Zürih kantonunun ikinci en büyük gölü olan ve kendi adını taşıyan Greifensee gölünün hemen kenarında yer alır. Güneyinde Uster, güneydoğusunda Nänikon, kuzeydoğusunda Volketswil, kuzeybatısında Schwerzenbach ve batısında Greifensee gölü bulunur.

Hassas terazi üreticisi Mettler Toledo'nun idari merkezi Greifensee'de bulunmaktadır. Migros Greifensee'de bulunan Milandia isimli spor kompleksini işletmektedir. Milandia'da golf, yüzme, futbol, tenis ve tırmanma sporları için tesisler bulunmaktadır. İsviçre'nin en büyük tırmanma sporu salonu Milandia'da bulunmaktadır.

Greifensee'nin bayrağında altın sarısı arka planın üzerinde kırmızı renkli aslan vücutlu kartal başlı Griffon kuşu bulunmaktadır.

Greifensee'de yapılan kazı çalışmalarından millattan önce 3762-3755 yılları arasından kalma seramik kaplar bulunmuşur. Kazının yapıldığı bölge UNESCO dünya mirası listesindedir. Greifensee Kalesi ve Aziz Gallus Şapel'i görmeye değer yapılardır. Greifensee kalesi 1250 yılında, Aziz Gallus Şapel'i 1344 yılında yapılmıştır. Kilisenin arka yüzü geçmişte kasabayı koruyan duvarın bir parçasıdır.

28 Mayıs 1444 yılında Greifensee işgal edilmiş ve şehri korumakta olan çoğu köylü 62 kişi teslim olduktan sonra idam edilmiştir. Bu olay Greifensee tarihinde "Blutnacht" (kanlı gece) olarak geçer. Bu savaşta Greifensee, Zurich ve Habsburg tarafındadır. Saldıranlar ise konfederasyon üyesi sekiz kantondur. Bu kantonlar Bern, Luzern, Schwyz, Glarus, Uri, Unterwalden ve Zug'dur. Bu olaydan birkaç yıl sonra idamın gerçekleştiği yere anıt şapel dikilmiştir. Bu şapel günümüzde yok olmuş olsa da aynı yerde "Bluetmatt" isimli taştan bir anıt halen bulunmaktadır. Bu anıt günümüzde Nänikon bölgesinde yer almaktadır.