İçeriğe atla

Gregg Toland

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gregg Toland, 1947

Gregg Toland (Charleston, Illinois, ABD, 29 Mayıs 1904 - Hollywood, Kaliforniya, 26 Eylül 1948), Amerikalı görüntü yönetmeni. Film tekniği ve ışık kullanımındaki yenilikçi yaklaşımlarından dolayı, sinema tarihinin en önemli kameramanlarından sayılır. Film ve fotoğrafçılıktaki deep focus ve high key gibi teknikler, onun ismiyle anılır.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Citizen Kane bitiş jeneriği

On beş yaşında medya patronu William Fox'un yanında çırak olarak çalışan Toland, bir sonraki sene kamera asistanlığı yapmaya başlar. 1925 yılında ilk sesli filmin gelmesiyle birlikte, kameranın rahatsız edici vızıldamasının ses cihazlarına ulaşmasını önlemek için icat ettiği kap ile, ismini duyurur. 1929 yılında kameramanlık diplomasını alarak, Hollywood’da serbest çalışan en genç kameraman olur. Değişik stüdyolarda görev almaya başlar, ama özellikli kendisine yeni deneyler yapma özgürlüğünü sunan yapımcı Samuel Goldwyn’i tercih eder.

1939 tarihli Wuthering Heights filmiyle, En İyi Sinematografi Akademi Ödülünü (Oscar) kazanır. Kariyerindeki en ünlü eseri, kendisiyle çalışmaktan çok memnun olduğu Orson Welles’in yönetmenliğini yaptığı Citizen Kane (Yurttaş Kane) filmidir. Bu film için Toland, deep focus tekniğini geliştirir. Birçok eleştirmen tarafından sinema tarihin en iyi filmi olarak kabul edilen bu esere katkısı o kadar büyüktür ki, filmin bitiş jeneriğinde bir görüntü yönetmenine kolay kolay nasip olmayacak bir şekilde onurlandırılarak, ismi yönetmenle bir ve en son yazılır.

Toland, 44 yaşında tromboz sonucu vefat eder.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografisinden seçmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]