Granny

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Granny
GeliştiriciDVloper
YayımcıDVloper
SeriGranny
MotorUnity
PlatformAndroid · iOS · Microsoft Windows
ÇıkışAndroid - 24 Kasım 2017
iOS - 11 Aralık 2017
Microsoft Windows - 20 Kasım 2018
TürHayatta kalma-korku oyunu
ModTek oyunculu

Granny, DVloper tarafından geliştirilen ve yayımlanan Hayatta kalma-korku oyunudur. Konu olarak bir evde sıkışıp kalmış isimsiz bir karakterin beş gün içerisinde "Granny" adlı bir kişiden bulmacaları ve ipuçlarını çözerek evden kaçmaya çalışması alınır. Oyunda en önemli şey "ses çıkarmamak"tır.[1]

Oyunun en son güncellemesi 23 Kasım 2022'de Android'e 24 Kasım 2022'de ise İOS'a gelmiştir.

En son sürüm 1.8'dir

Olay[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun olayı mobil versiyonlarda belirtilmemiştir. Steam sürümünde oyun, ormanda yürüyen oyuncunun bir sahnesi ile başlar. Oyuncu Granny'nin evini bulur ve eve doğru koşar. Daha sonra Granny tarafından saldırıya uğrar. Oyuncu, oyunu düzgün şekilde başlatan bir yatakta uyanır. Bodrum katında duvarlarının içinde bulunan bir masanın üzerindeki bir nota ve oyuncunun uyandığı odadaki masa ve çekmecelerde bulunan kazınmış yazılara göre, oyuncu Granny'nin ilk tuzağa düşürdüğü kişi değildir. Önceki tutsağın evden kaçıp kaçmadığı belli olmamakla birlikte, bu kişi bodrum katındaki notta oldukça kötü yaralandığını ve kaçma şansının çok az olduğunun farkında olduğunu yazmıştır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, ana karakterin (oyuncu) sıkıştığı eski bir evde gerçekleşir. Oyuncu, 5 gün içinde evden kaçmasına yardımcı olabilecek eşyaları bulmak için evi keşfetmelidir (isteğe bağlı bir bulmaca çözülürse 6). Öğeler, ahşap tahtaları yerinden sökmek için bir çekiç, Granny'yi vurmak için bir pompalı tüfek ve uzun nesneleri yıkmak veya Granny’yi devirmek için bir arbelet içerir. Evde şu anda garaj ve 2 çatı katı da dahil olmak üzere 6 kat bulunmaktadır. Oyuncu, ön kapıdaki engelleri açarak kaçabilir, bu da oyuncunun bir pense, bir çekiç, bir asma kilit kodu, bir asma kilit anahtarı ve bir ana anahtar bulmasını gerektirir (bu öğeler ana kapının kilidini açmak için gereklidir) veya oyuncu benzin, akü, motor parçası, ingiliz anahtarı, buji ve araba anahtarı ögelerini kullanarak garajdaki arabayı tamir edip kaçabilir.

Granny (antagonist) elinde kalın bir sopayla evdeki oyuncuyu arar. Mükemmel bir işitme duyusuna sahiptir ve atılan bir nesneden veya gıcırdayan bir döşeme tahtasından duyduğu herhangi bir sese doğru koşar. Granny, oyuncuyu gözden kaybedene kadar oyuncuya doğru koşar ve oyuncuyu yakalamak için evin etrafına "ayı kapanları" yerleştirir. Granny'nin koşu hızı oyunun zorluğuna (kolay, orta, zor veya aşırı zor) bağlı olarak değişir. 'Aşırı zor' zorlukta, Granny oyuncudan daha hızlı koşar ve görüldüğünüzde çok hızlı hareket etmeniz gerekir. 'Pratik' zorlukta, Granny evde yoktur ve oyuncunun serbestçe dolaşmasına ve evden nasıl kaçacağına karar vermesine izin verilir. Bu sayede oyuncu Granny ile oynadığında yapması gerekenler hakkında tecrübe kazanır. Üst tavan katında, görüş alanına girildiğinde saldıran büyük,kahverengi bir örümcek de vardır. Oyuncu, örümceği etkisizleştirmek için arbelet ile kırmızı düğmeyi vurarak veya pompalı tüfek ile ateş ederek veya dikkatini dağıtmak için bir parça et kullanabilir. "Nightmare Modu", çoğu yüzeye daha koyu, daha kanlı bir doku görünümü verir ve oyundaki standart piyano müziğinden ayrı olarak farklı,ürpertici bir müzik çalar. "Nightmare (Kabus) modu" ayrıca Granny'nin ayı tuzaklarının dokusunu canlı bir venüs bitkisi gibi bir görüntüye dönüştürür. Bu modda ek olarak Granny sizi gördüğünde hareketli bir kovalama müziği çalmaya başlar.

Granny, oyuncunun saklandığını görmediği sürece oyuncu yatakların altında veya dolaplarda saklanabilir. Oyuncu yakalanırsa, Granny beyzbol sopasını oyuncunun kafasına vurur ve o gün sona erer. Oyuncu aynı zamanda kırılgan zeminden bir alt kata düşerse, benzin yanındayken pompalı tüfekle benzini vurursa veya en üst kattaki örümcek tarafından ısırılırsa da gün biter. Oyuncu son gün yakalanırsa, "bodrumda Granny tarafından yenme", "garajda arabayla ezilme", "giyotinle idam edilme", "Granny'nin çatıdan aşağı itmesi" dahil olmak üzere 4 adet "Oyun bitti" senaryosu vardır. Oyuncu, arbelet veya pompalı tüfek ile vurarak, bir buz tuzağının üzerinde yürüterek, araba ile üzerine giderek, bir süre saunaya (garajda bulunur) kilitleyerek ya da kaçarak Granny'den kendilerini savunabilirler.

Oyuncu ayrıca evde olduğu süre zarfında da yaralanır. İlk günde oyuncunun sakatlığı yoktur. İkinci günde oyuncu gevşek bir şekilde yürür. Üçüncü günde topallama daha şiddetli hale gelir. Dördüncü ve beşinci günde, oyuncunun görüşünde kan damlaları ile sıçrar ve uyandıkları yatağın üzerinde kan vardır. Buradan itibaren oyuncu artık sakat kalmayacak, "Oyun bitti" sahneleri sırasında, oyuncunun görüşü bir önceki günkü ile aynı kalacaktır.

Oyuncu ön kapıdan kaçmayı başardığında, Granny oyuncu kaçarken (pratik mod olmadığı sürece) açık kapıda durararak ona bakacaktır. Eğer oyuncu kaçmadan önce oyuncak ayıyı tavan arasındaki beşiğe koymazsa, Granny jump-scare şeklinde ekran kararınca oyuncuya doğru gelecektir. Oyuncu oyuncak ayıyı beşiğe koyarsa, Granny, oyuncunun kaçmasını izlemek için dönmeden önce oyuncak ayı sol elinde tutarak ön adımda oturacak ve torunu Slendrina ile birlikte olacaktır.

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, çeşitli medya platformlarında viral bir hit haline geldi ve Mayıs 2018'de YouTube'da en çok görüntülenen ikinci mobil video oyunu oldu. Google Play Store'da 5 yıldız üzerinden 4.2 ve App Store'da 5 yıldız üzerinden 4.4 yıldız aldı. Oyun ayrıca oyuncunun cihazlarına kötü amaçlı yazılım bulaştırmak için tasarlanmış bir aldatmaca oyunu olan Scary Granny gibi çok sayıda klon üretti. Oyun, Haziran 2019 itibarıyla 100 milyondan fazla indirildi..[2]

Değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuna 10 üzerinden 10 yıldız veren Indie Game Critic'den William Lewinsky, kontrollerini "çok iyi" ve ses efektlerini "yıldız" olduğunu belirtirken, oyuncuyu korkutmada da etkili olduğunu belirtti.[3]

Devam oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Granny: Chapter Two[değiştir | kaynağı değiştir]

Granny serisinin ikinci oyunu Granny Chapter Two 6 Eylül 2019'da piyasaya sürüldü.[4]

İlk oyuna benzer şekilde, oyuncu bir evde tutsaktır. İlk oyunda sadece Granny, evcil kargası, sıçanları ve evcil hayvan örümceği varken, Granny: Chapter Two'da evden kaçarken oyuncunun yüzleşmesi gereken daha fazla düşmanı vardır: Granny, Grandpa, Slendrina'nın bebeği ve kanalizasyon canavarı. Oyuncu, Granny ve Grandpa'nın her ikisinin de evde olmadığı "pratik" modunu seçebilir; sadece Granny veya sadece Grandpa dahil olduğu ya da her ikisinin de evde olduğu bir oyun modu da seçebilir.

Bu oyunda çift namlulu pompalı tüfek, sersemletici silah, levye, el bombaları ve tekne anahtarı gibi bazı yeni eşyalar bulunmaktadır. Ekstra iki kilit vardır. Oyuncu, birinci katta bulunan ön kapıdan; bodrumda bulunan, oyuncunun uyandığı kanalizasyondaki tekneden veya güvenlik anahtarını kullanarak oyuncunun eriştiği helikopterden kaçabilir. Güvenlik anahtarı Grandpa’nın boynunda bulunur. Grandpa ara sıra kanalizasyon canavarını besler. Oyuncu Slendrina'nın bebeğini öldürdüğünde, oyuncu arka planda kalp atış seslerini duyacaktır, Slendrina'nın çocuğu inleme sesi çıkaracak ve bebeğin üstünde devasa bir Slendrina'nın başı ortaya çıkacaktır. Granny ve Grandpa her hareketinizi izleyecek ve gözleri kırmızıya dönecektir. Oyuncu devrildiğinde ya da Granny ve Grandpa devrildiğinde kalp atış sesi durur. Oyunda Granpa neredeyse hiçbir şeyi duyamazken şu sesleri her zaman duyar: Oyuncu demir çark kullandığında, oyuncu en sevdiği vazoyu düşürdüğünde, pompalı tüfek kullandığında, oyuncu Granny'yi devirdiğinde, benzin bidonu patladığında, güvenlik alarmı çaldığında, el bombası patladığında, Slendrina'nın çocuğunu öldüğünde.

Granny 3[değiştir | kaynağı değiştir]

Granny 3 adlı devam oyunu, Android için 3 Haziran 2021'de ve aynı yılın 22 Ağustos'ta Microsoft Windows için yayınlandı.

Apple'ın yayınlama politikaları nedeniyle Granny 3 şu anda iOS'ta kullanılamıyor. Seri geliştirici DVloper, Apple'ın önceki iki oyuna benzerliği nedeniyle oyunu "spam" olarak gördüğünü tweet aracılığıyla açıkladı.  Böylece DVloper, Apple'ın politikaları nedeniyle oyunun App Store'da mevcut olmayacağını duyurdu.

Önceki bölümlerin aksine, oyuncu bu sefer şato gibi bir eve kendi isteğiyle girer.Girdiği zaman aniden köprü kapanır ancak oyuncu aldırmadan yoluna devam eder ve evin kapısına kadar gelir.Arkasını döndüğü zaman Grandpa belirir ve pompalı tüfek ile oyuncuyu vurur. 2. oyunda Slendrina'nın bebeği varken, bu oyunda Slendrina'nın ta kendisi vardır.Slendrina, oyuncunun önüne sürekli çıkacaktır. Oyuncu farklı yöne bakarak Slendria'dan kurtulabilir.Eğer oyuncu, Teddyi beşiğe atarsa, yine Slendrina'yı görücektir ve Slendrina, 1. oyunun aksine oyuncuya bir anahtar verecektir.büyükbabanın menzilli bir silah işlevi gören bir pompalı tüfek kullanması gibi düşman davranışındaki bazı küçük değişiklikler ve bazı küçük değişikliklerle birlikte, önceki girişlerle aynıdır. kilit toplama gibi yeni oyun mekanikleri vardır. Oyuncu, iki farklı yoldan kaçabilir. Bunlar, kapı ve metrodur. Bodrum katındaki treni kontrol eden bir robot vardır. Oyuncu robotu yenmek için ya sapanla 2 defa robota vuracak, ya da 'coin'i bilete çevirip robota okutması gerekecektir. Hendekte bir timsah gizlenirken, ilk Granny oyunundaki karga geri döner. Oyuncu, odun ve kibrit kullanarak kargayı kısa sürede olsa yuvasından edebilir. 1. oyunda karpuz varken bu oyunda hindistan cevizi vardır. Oyuncu, kokonatı giyotinde keserek içinden çıkan eşyaları alabilir. Eğer oyuncu kaybederse, Çatıdan aşağı atılma, Arabada fişek patlama gibi bazı sonlar görecektir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://store.steampowered.com/app/962400/Granny/ 22 Mayıs 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Mayıs 2020
  2. ^ Matthews, Lee (30 Haziran 2019). "This Scary Game Stole Passwords From Thousands of Android Users". Forbes (İngilizce). 1 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2020. 
  3. ^ Lewinsky, William (19 Temmuz 2018). "Review of Granny by DVloper". Indie Game Critic (İngilizce). 20 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2020. 
  4. ^ https://store.steampowered.com/app/1205040/Granny_Chapter_Two/ 7 Kasım 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Mayıs 2020

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]