Granada Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Granada Üniversitesi
Universidad de Granada
Latince"Universitas Granatensis"
Kuruluş 1531
Tür Devlet
Rektör Pilar Aranda Ramírez
Akademik personel 3,400
Öğrenciler 80,000[1]
Konum Granada, İspanya
Organizasyonlar Coimbra Grubu, UNIMED
Web sitesi www.ugr.es

Granada Üniversitesi (İspanyolca: Universidad de Granada), 88.000 öğrencinin kaydını bulundurduğundan İspanya'nın dördüncü büyük üniversitesidir. İmparator V. Charles tarafından 1531 yılında kurulan Granada Üniversitesi Avrupa ve Kuzey Amerika olmak üzere iki kıtada kampüs bulundurmaktadır. Bundan dolayı iki kıtada kampüs bulunduran tek Avrupa üniversitesidir.

Birçok sıralamada Granada Üniversitesi ilk on en iyi İspanyolca üniversitesi arasında yer alıyor. Çeviri ve tercümanlık çalışmalarında ilk sırada yer alıyor. Aynı zamanda ulusal saflarında yüksek yerleştirme, bilgisayar ve matematikte dünyanın en iyilerinden olan Granada Üniversitesi, bilimsel üretimde de önemli bir rol oynamaktadır.

Her yıl 2.000'den fazla Avrupalı öğrenci Erasmus Programı sayesinde Granada Üniversitesi'ne kayıt yaptırmaktadır. 2007 yılında Erasmus Programı’nın Altın Yıldız ödülünü alan üniversitenin öğrencilerinin %13’ünü uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Granada Üniversitesi 1526 yılında mantık, felsefe, teoloji ve fıkıh öğretimi için Kutsal Roma İmparatoru V. Charles tarafından Granada'da kurulmuştur.

Bugün Granada Üniversitesi İspanyol öğrenciler arasında en ünlü üniversitelerinden biridir. Granada Üniversitesi, öğrenci hayatı etrafında inşa edilmiş bir şehir hâline gelmiştir.

Modern Diller Yüksekokulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Granada Üniversitesi Modern Diller Okulu (Centro de Lenguas Modernas) kuruluşu ile 1992 yılında uluslararası öğrenci almaya başlamıştır. 2009-2010 itibarıyla Avrupa Birliği Erasmus Programı değişim öğrencileri de dahil olmak üzere 5.000 uluslararası öğrenci barındırmaktadır. CLM Yabancı Çalışmaları için 20 farklı yurt dışı kuruluşu ve üniversiteyle anlaşmaları bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Archived copy". 30 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2016.