Gramofon Avrat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ahmedhalil1222 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 08.43, 11 Eylül 2016 tarihli sürüm (→‎top: clean up, değiştirildi: |ülke = → |ülke = {{TUR}} AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gramafon Avrat
Film afişi
Yönetmen Yusuf Kurçenli
Senarist Ayşe Şasa
Oyuncular Türkân Şoray, Hakan Balamir, Emin And, Güzin Özipek, Menderes Samancılar, Ferda Ferdağ
Müzik Arif Erkin Güzelbeyoğlu
Stüdyo Varlık Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram
Renk Renkli
Yapım yılı Türkiye 1987
Ülke  Türkiye
Dil Türkçe

Gramafon Avrat, Sabahattin Ali'nin aynı isimli hikâyesinden esinlenilerek senaryolaştırılmış 1987 yapımıYusuf Kurçenli filmi.[1]<ref>

Filmin Konusu

Cumhuriyetin yeni kurulduğu yıllarda, Konya'da oturak alemlerinde dans eden ve bade sunan Cemile ile onu bu alemlere taşıyan faytoncu Murat arasında geçen dramı anlatır. Oturak alemlerinin gözdesi olan Cemile kendisi gibi eski bir oturak kadını olan Azime ile birlikte yaşamaktadır. Yaşadığı hayattan kurtulup bir kente göç etmek için para biriktirmeye çalışır. Faytoncu Murat'ın kendisine aşık olmasıyla birlikte kendisine aşık olan diğer erkeklerle sorunlar yaşamaya başlar. Bunlardan bir tanesi tüccar Ali'dir. Kasabanın ileri gelenlerinden zengin bir hovarda ; Cemile'yi zorla bir oturak alemine götürmek isteyince Faytoncu Murat katil olur. Kasaba'da yaşadığı sorunlar yüzünden Tüccar Ali'ye sığınır. Bu arada hapishanede sık sık Murat'ı ziyaret etmesi Ali'yi rahatsız eder. Kıskançlıklarına dayanamayıp geneleve yerleşir.

Filmden bir sahne

Karakterler

  • Cemile: Türkân Şoray
  • Murat: Emin And
  • Ali: Hakan Balamir
  • Azime: Güzin Özipek

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ "Gramofon avrat (1987)". IMDb. 15 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2016.