Gonyometre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Goniometre Develey le Jeune tarafından Lozan'da, 18. ve 19. yüzyılın başlarında yapıldı

Gonyometre, bir açıyı ölçen veya bir nesnenin hassas bir açısal konuma döndürülmesine izin veren bir araçtır. Yunanca “Gonyometre” sözcüğü için “Açı ölçümü” ifadesi kullanılır. Örneğin Gonià ve Metro.

Dayalı bir gonyometre bilinen ilk tanımı, astrolabe olarak, Gemma Frisius tarafından 1538 yılda oldu.

Uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kristalografide kullanım için Manual (1) ve Mitscherlich'in optik (2) gonyometreleri, c. 1900

Ölçme[değiştir | kaynağı değiştir]

Theodolite açıyı ölçme için gonyometreden önce kullandı. Jeodezisinde nirengi için uygulama hakkında Petri Appiani yazdı (1533).[1]

Haberleşme[değiştir | kaynağı değiştir]

Bellini-Tosi yön bulucu, I. Dünya Savaşı'ndan II . Dünya Savaşı'na kadar yaygın olarak kullanılan bir tür radyo yön bulucusuydu . Telsiz sinyalini iki tel döngüsü arasındaki küçük bir alanda yeniden oluşturmak için iki çapraz antenden veya iki çapraz anteni simüle eden dört ayrı antenden gelen sinyalleri kullandı. Operatör daha sonra bu küçük alanda yön bulma yaparak hedef radyo kaynağına olan açıyı ölçebilir. Bellini-Tosi sisteminin avantajı, antenlerin hareket etmemesi ve istenilen boyutta inşa edilmesine izin vermesidir.

Ekipman önemli ölçüde değişmesine rağmen, temel teknik kullanımda kalır. Gonyometreler askeri ve sivil amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır,[2] örneğin Fransız savaş gemisi Dupuy de Lôme'de uydu ve deniz haberleşmesinin kesilmesi birden fazla gonyometre kullanmaktadır.

Kristalografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kristalografide, kristal yüzler arasındaki açıları ölçmek için gonyometreler kullanılır. Ayrıca örnekleri döndürmek için X ışını kırınımında kullanılırlar. 1912'de fizikçi Max von Laue ve meslektaşlarının kristallerin atomik yapısına yönelik çığır açan araştırmaları bir gonyometreyi içeriyordu.

Işık ölçümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Goniofotometreler, insan gözüyle görülebilen ışığın (genellikle ışık yoğunluğu) belirli açısal konumlarda, genellikle tüm küresel açıları kapsayan uzamsal dağılımını ölçer.

Eczanede[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir gonyometre, başlangıç ve sonraki hareket açıklığını, mesleki yaralanma ziyaretlerinde ve sakatlık değerlendiricileri tarafından kalıcı bir sakatlığı belirlemek için kullanılır. Bu, ilerlemeyi değerlendirmek ve aynı zamanda mediko-yasal amaçlar içindir. Waddell'in işaretlerini (semptomların büyümesini gösterebilecek bulgular) değerlendirmek için bir araçtır.)

Rehabilitasyon tedavisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fizik tedavi, mesleki terapi ve atletik antrenmanda, bir gonyometre, vücuttaki uzuvların ve eklemlerin hareket aralığını ölçer. Bu ölçümler bir rehabilitasyon programındaki ilerlemeyi doğru bir şekilde izlemeye yardımcı olur. Bir hasta hareket aralığını azalttığında, bir terapist bir müdahale yapmadan önce eklemi değerlendirir ve ilerlemeyi izlemek için aracı kullanmaya devam eder. Terapist bu eklem hareket ölçümlerini herhangi bir eklemde alabilir. Tipik olarak vücudun anatomisi, özellikle kemikli işaretler hakkında bilgi gerektirirler. Örneğin, diz eklemini ölçerken, terapist ekseni (dönme noktası) femurun lateral epikondiline yerleştirir ve sabit kolu femurun büyük trokanteriyle hizalar. Son olarak, yan ile gonyometre hareket edebilir kolundan terapist hatları malleolün ve fibula, ve kayıt aracının dairesel kısmı üzerinde derecesi ölçeği kullanılarak yapılabilir. Okuma doğruluğu bazen gonyometrelerle ilgili bir sorundur. Ölçme içi (önlemler arasında) ve testler arası (klinisyenler arasında) güvenilirliği ile ilgili sorunlar, denetçinin deneyimi azaldıkça artabilir. [ <span title="This claim needs references to reliable sources. (June 2016)">alıntı gerekli</span> ] Bu gonyometreler, bazılarının güvenilirliği artırdığını iddia ettiği farklı şekillerde gelir.[3][4] Evrensel standart gonyometre, 1 derecelik artışlarla plastik veya metal bir alettir. Kollar genellikle 12 inçten daha uzun değildir, bu nedenle ölçüm için kesin dönüm noktasını doğru bir şekilde belirlemek zor olabilir. Teleskopik kollu gonyometre daha güvenilirdir - klasik gonyometre gibi plastik dairesel bir ekseni olan, ancak her iki yönde iki aya kadar uzayan kolları olan.

Daha yakın zamanda, yirmi birinci yüzyılda, akıllı telefon uygulama geliştiricileri bir gonyometrenin işlevlerini sağlayan mobil uygulamalar geliştirdiler. Bu uygulamalar (Diz Goniometer ve Goniometer Pro gibi) eklem açılarını hesaplamak için telefonlardaki ivmeölçerleri kullanır. Son araştırmalar bu uygulamaları ve cihazlarını evrensel gonyometre kadar güvenilir ve geçerli araçlar olarak desteklemektedir.[5][6][7]

Modern rehabilitasyon terapisi hareket yakalama sistemleri goniometriyi en az ölçüm yapan aktif hareket aralığında gerçekleştirir.[8] Bazı durumlarda doğruluk bir gonyometreden daha düşük olabilse de, bir hareket yakalama sistemi ile ölçüm açıları, statik durumlarda aksine, dinamik sırasında ölçümden daha üstündür. Ayrıca, geleneksel bir gonyometre kullanmak değerli zaman alır. Klinik bağlamda, manuel ölçümler yapmak çok zaman alır ve pratik olmayabilir.

Yüzey bilimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Temas açısı gonyometresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüzey bilimcileri, temas açısını, yüzey enerjisini ve yüzey gerilimini ölçmek için bir temas açısı gonyometresi kullanırlar.
Contact angle measurement.
Temas açısı ölçümünde, damlacık ve katı yüzey arasındaki açı, yüzeyin ıslanabilirliğini gösterir.

Yüzey biliminde, temas açısı gonyometresi veya tansiyometre adı verilen bir cihaz statik temas açısını, ilerleyen ve azalan temas açılarını ve bazen yüzey gerilimini ölçer. İlk temas açısı gonyometresi, Washington, DC'deki ABD Deniz Araştırma Laboratuvarı'ndan Dr. William Zisman tarafından tasarlandı ve Ramé-hart enstrüman şirketi tarafından üretildi. Orijinal manuel temas açısı gonyometresi mikroskoplu bir mercek kullandı. Günümüzün temas açısı gonyometresi, damla şeklini yakalamak ve analiz etmek için bir kamera ve yazılım kullanır ve dinamik ve ileri çalışmalar için daha uygundur.

Yüzey gerilimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüzey gerilimi vardır, çünkü bir sıvının içindeki moleküller her yöne kabaca eşit kohezif kuvvetler yaşarlar, ancak yüzeydeki moleküller sıvıya gaza göre daha büyük çekici kuvvetler yaşarlar

Temas açısı gonyometreleri (qv) ayrıca gazdaki herhangi bir sıvının yüzey gerilimini veya herhangi iki sıvı arasındaki arayüzey gerilimini de belirleyebilir. İki akışkan arasındaki yoğunluk farkları biliniyorsa, yüzey gerilimi veya arayüzey gerilimi asılı düşme yöntemi ile hesaplanabilir. Genellikle gonyometre / tansiyometre olarak adlandırılan gelişmiş bir enstrüman, temas açısına ek olarak asılı damla, ters asılı damla ve sapsız damla yöntemlerini kullanarak yüzey gerilimini ve arayüzey gerilimini ölçen yazılım araçlarını içerir. Santrifüjlü bir yapışma dengesi, temas açılarını damlanın yüzeye yapışmasıyla ilişkilendirir. Bir gonioreflektometre, bir yüzeyin birkaç açıdan yansıtıcılığını ölçer.

Konumlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Minyatür elektromekanik gonyometre aşaması. Bu tür sahne öncelikle lazerler ve optik alanında kullanılır.

Konumlandırma gonyometresi veya gonyometrik aşama, bir nesneyi uzaydaki sabit bir eksen etrafında tam olarak döndüren bir cihazdır. Doğrusal bir aşamaya benzer - bununla birlikte, tabanına göre doğrusal olarak hareket etmek yerine, aşama platformu kısmen platformun montaj yüzeyinin üzerinde sabit bir eksen etrafında döner. Konumlandırma Gonyometreler genellikle kullanmak solucan sürücü tabanında bir solucan ile sahne platformu ağlaşmaya alt tarafına sabitlendiği kısmi solucan tekerlek. Sonsuz dişli manuel olarak veya otomatik konumlandırma sistemlerindeki bir motor tarafından döndürülebilir.

Bıçak ve bıçak kesme kenarı açısı ölçümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Her türlü keskin kenar bıçağının dahil edilen kesme açıları, lazer yansıtıcı bir gonyometre kullanılarak ölçülür. İngiltere'de Çatal-Bıçak ve Müttefik Ticaret Araştırmaları Derneği (CATRA) tarafından geliştirilen bir dizi cihaz, ucun ½ ° 'ye yuvarlanması dahil olmak üzere en son profili doğru bir şekilde belirleyebilir. Bir bıçağın dahil edilen açısı kesme kabiliyetini ve kenar gücünü kontrol etmede önemlidir - yani, düşük bir açı kesme için optimize edilmiş ince bir kenar sağlarken, büyük bir açı daha az keskin ancak çok güçlü bir kalın kenar yapar.

Doktor bıçağı muayenesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gravür ve diğer baskı ve kaplama işlemlerinden kullanılan doktor bıçakları, bıçak kenarını aşınma ve doğru açılar açısından incelemek için tipik olarak yerleşik bir ışık kaynağı olan bir gonyometre ile incelenebilir. Makinede ayarlanan açıda bir fark olması aşırı basıncı gösterebilir ve bir dizi açı ("yuvarlama") muhtemelen bıçak tutucu düzeneğinde sertlik veya aşınma eksikliğini gösterir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Instrumentation
 • Protractor
 • SCR-277
 • Trigonometry – In geometry, study of the relationship between angles and lengths

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Claude Brezinski and Dominique Tournès, André-Louis Cholesky: Mathematician, Topographer, and Army Officer, Birkhäuser, Basel (2014) 978-3-319-08134-2
 2. ^ "Radio receiver workload accelerates". 3 Mayıs 2007. 10 Mayıs 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2007. 
 3. ^ Milanese. "Reliability and concurrent validity of knee angle measurement: Smart phone app versus universal goniometer used by experienced and novice clinicians". Manual Therapy. Cilt 5. ss. 1-6. 
 4. ^ Jones (2014). "Concurrent validity and reliability of the simple goniometer iPhone app compared with the universal goniometer" (PDF). Physiotherapy Theory and Practice. 30 (7). ss. 512-516. 
 5. ^ Ockendon (2012). "Validation of a novel smartphone accelerometer-based knee goniometer". The Journal of Knee Surgery. 25 (4). ss. 341-345. 
 6. ^ Jones (2014). "Concurrent validity and reliability of the simple goniometer iphone app compared with the universal goniometer" (PDF). Physiotherapy Theory and Practice. 30 (7). ss. 512-516. 
 7. ^ Kuegler, P. (2015). "Goniometer-apps in hand surgery and their applicability in daily clinical practice". Safety in Health. Cilt 1. s. 11. 
 8. ^ "Markerless Motion Capture. Biomechanical Analysis | EuMotus". www.eumotus.com (İngilizce). 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]