Gnaeus Domitius Ahenobarbus (MÖ 31'de ölen konsül)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Domitius Calvinus'a karşı elde ettiği deniz zaferi anısına basılan sikke .

Gnaeus Domitius Ahenobarbus, Ahenobarbus ailesine mensup Roma soylusu. Babasına, Corfinium ve Pharsalus'da eşlik etmiştir ve Julius Caesar'ın affetmesi sonucu MÖ 46 yılında Roma'ya dönmüştür.

Caesar'ın suikastinden sonra Marcus Junius Brutus ve Cassius'a saldırmış ve MÖ 43'de bu tertibin bir parçası olduğu gerekçesiyle hüküm giymiştir.

İyonya denizinde, İkinci Üçlü Hükümdarlığa karşı oldukça önemli başarılar kazandı ancak sonunda Gaius Asinius Pollio'un arabulucuğu ile kendisini Bithynia valiliği ile görevlendirecek olan Mark Antony ile barıştı.

Antony'nin Pers seferine katıldı ve MÖ 32 yılında Konsül olarak görev yaptı. Antony ve Octavian arasında savaş patlak verince, önceleri Antony'yi desteklediyse de, Kleopatra VII'nin entrikaları yüzünden onunla tartıştı ve kısa bir süre sonra Actium Savaşı'ndan önce (MÖ 31) Octavian'un üzerine yürüdü . Kısa bir süre sonra öldü (Dio Cassius xlviii.-l; Appian, Bell. Civ. iv., v.).

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahenobarbus, Konsül Lucius Domitius Ahenobarbus ile karısı, Genç Cato'nun öz ve iki Servilias'ın -- Büyük Servilia Caepionis (Caesar'ın metresi) ve Küçük Servilia Caepionis (Lucullus'un ikinci karısı) üvey kız kardeşleri olan Porcia Catones'in oğludur .

karısı Aemilia Lepida'dır ve tek çocuğu ve oğlu Lucius Domitius Ahenobarbus, Mark Antony'nin kızı Büyük Antonia ile evlenmiştir. Roma İmparatoru Nero'nun büyük dedesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]