Giovanni Santi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mesih iki melek tarafından desteklenmektedir, c.1490 (Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi).

Giovanni Santi (d. y. 1435 – ö. 1 Ağustos 1494) İtalyan ressam, rönesans iç mimarı ve yüksek rönesans ressamı Rafael'in babası. Urbino Dükalığının Colbordolo komününde dünyaya geldi. İlk başlarda tüccarlık yaptı, sonrasında Piero della Francescadan eğitim aldı. Fiorenzo di Lorenzo'dan etkilenmiş ve Melozzo da Forlì'nin asistanlığını yapmış aynı zamanda iyi arkadaş olmuşlardır. Federico da Montefeltro (Urbino dükü)'nun mahkeme ressamlığını yaptı. Döneminin bazı mihrap ardı resimlerinden; ikisi Berlin Müzesinde, bir diğeri Fano, Santa Croce'daki kilisede, biri Londra Ulusal Galerisinde, biri Urbino'daki bir galeride sergilenmekte; ayrıca Beşaret ile ilgili eseri Milanodaki Brera Resim Galerisinde; Mesih ile alakalı tablosu Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi ve Hieronymus ile ilgili eseri Lateran Sarayı'nda sergilenmektedir. Urbino, San Francesco'daki kilisedeki Madonna'da onun eseridir. Urbino'da ölmüştür.

Şiirleri ve 15. yüzyıl ünlü ressamları[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlarda şiir yazdı ve şiirinde, Urbino Dükü Federico III da Montefeltro onuruna bir destan betimledi, sonra resim üzerine bir söylemi takip etti. Mantua ziyareti anılarında, Dük'ün Andrea Mantegna'nın becerisine hayran kalması üzerine "In this splendid and gentle art/ so many have been famous in our century/ that it make others seem destitute" (Bu görkemli ve nazik sanatta/ yüzyılda pek çok kişi meşhur olmuştur/ başkalarını fakir hale getirdi) dizelerini yazmıştır.

Santi sonrasında dönemin 27 ünlü ressamını sırası belirsiz olarak sıralamıştır:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Schmarsow, Giovanni Santi (Berlin, 1887)
  • Şiir ve Liste, On Beşinci Yüzyılda İtalya'da Resim ve Deneyim den alınmıştır. Michael Baxandall. Oxford Üniversitesi Yayınları 1980.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]