Gimbap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gimbap
Ülke(ler)Kore
Ana malzemelerKim, bap

Gimbap (Korece김밥), pişirilmiş pirinçten ve gim içinde (nori adlı laver deniz yosununun kurutulmuş yaprakları) haddelenmiş diğer malzemelerden yapılan ve ısırık büyüklüğünde dilimler halinde servis edilen bir Kore yiyeceğidir.[1] Yemek genellikle piknik ve açık hava olaylarında yenecek olan paketlenmiş bir yemeğin veya dosirakın bir parçasıdır ve danmuji ve kimchi ile birlikte hafif bir öğle yemeği olarak hizmet edebilir. Kore'de ve yurtdışında popüler bir yemektir[2] ve taşınabilirliği nedeniyle uygun bir yiyecek olarak bilinir. Genellikle iyi bir şekilde sarılır ve herhangi bir sıvı madde içermez.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ National Institute of Korean Language (30 Temmuz 2014). "주요 한식명(200개) 로마자 표기 및 번역(영, 중, 일) 표준안" (PDF) (Korece). 23 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 26 Eylül 2018. Diğer özetNational Institute of Korean Language. 
  2. ^ Alexander, Stian (21 Ocak 2016). "UK's new favourite takeaway has been revealed - and it's not what you'd think". Daily Mirror. 26 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2018.