Gheorghe Țițeica

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gheorghe Țițeica
Gheorghe Titeica (timbre roumain).jpg
Bir Rumen pulu üzerinde Gheorghe Titeica
Doğum 5 Ağustos 1873(1873-08-05)
Drobeta-Turnu Severin, Romanya
Ölüm 5 Şubat 1939 (65 yaşında)
Bükreş, Romanya
Vatandaşlık Romanya
Mezun olduğu okul(lar) Bükreş Üniversitesi, Paris Üniversitesi
Kariyeri
Dalı Matematik
Çalıştığı kurumlar Bükreş Üniversitesi
Doktora
danışmanı
Gaston Darboux
Doktora öğrencileri Dan Barbilian

Gheorghe Țițeica (Yayınlarında adını Georges Tzitzeica şeklinde yazılmış olarak da kullanmıştır[1]; 4 Ekim 1873, Drobeta-Turnu Severin - 5 Şubat 1939, Bükreş), Rumen matematikçi.

Geometri alanında önemli katkıları olmuş bir matematikçidir. Diferansiyel geometride Rumen ekolünün kurucusu kabul edilir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1874’te Drobeta-Turnu Severin'de dünyaya geldi. Bilim, edebiyat ve müziğe ilgisi çok küçük yaşta ortaya çıktı. Keman çalmayı öğrendi ve hayatı boyunca bir hobi olarak müziğe ilgisini sürdürdü.

Bükreş’in 185 km. batısındaki Krayova’da prestijli bir okul olan "Carol I" Ulusal Koleji’ne 1876’da girdi (Günümüzdeki adı Nicolae Balcescu Koleji’dir[1]). Bu kurumun ortaokul bölümünü 1882’de bitirdi ve öğrenimine Bükreş’te öğretmen okulunda devam etmek için burs kazandı. Bükreş’teki öğrenciliği sırasında üniversitede matematik derslerini de takip etti. 1895’te matematik bölümünden mezun oldu ve ertesi yıl Galati’de bir ortaokulda matematik öğretmenliğine başladı. Öğretmen arkadaşları onu Paris’e gidip matematik eğitimine devam etmesi için yüreklendirdiler ve böylece 1897’de Fransa’nın en prestijli yükseköğrenim kurumu olan École Normale Supérieure’a girdi.[1]

1899’da doktorasını tamamlayıp Romanya’ya döndüğünde Bükreş Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. 1900 yılında Analitik Geometri profesörü oldu ve hayatı boyunca Bükreş Üniversitesi’nde çalışmaya devam etti. Araştırmaları çoğunlukla geometri ve özellikle de diferansiyel geometri alanındadır. Araştırmacılığının yanı sıra çok başarılı bir eğitimci idi; Romanya’da matematik eğitimine önemli katkıları oldu.[1] Yurt dışında yaptığı seyahatlerde başka ülkelerdeki iyi eğitim uygulamalarının örneklerini gördü. Collège de Sorbonne’da (1926, 1930 ve 1937), Brüksel’de (1926) ve Roma’da (1937) da ders verdi.

1913’te Romanya Akademisi’nin daimi üyesi olmuş ve bu kurumda başkan yardımcılığı, genel sekreterlik gibi önemli görevler üstlenmiştir. Romanya Bilim Derneği, Romanya Matematik Derneği, Bilim Yayma ve Geliştirme Derneği gibi derneklerin de başkanı idi. 1939’da Bükreş’te hayatını kaybetti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d "J J O'Connor ve E F Robertson Gheorghe Țițeica , The MacTutor Matematik Tarihi Arşivi". 24 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2015.