Gesi Bağları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gesi Bağları, Kayseri'nin Gesi beldesi kökenli olduğu düşünülen türkü. Garbis Bakırcıyan, Udi Bogos, Refik Başaran, Nezahat Bayram, Nida Tüfekçi, Yıldız Ayhan, Müzeyyen Senar, Hacer Buluş, Nebahat Yıldız gibi sanatçılar tarafından seslendirildi. Barış Manço ve Selda Bağcan bu türküyü yorumlamıştır.

Amerika New York City'de 1926 yılında Ermeni kanun sanatçısı Garbis Bakırcıyan tarafından seslendirilmiştir. Yüzü aşkın bentten oluşması, temalarının türkü ilerledikçe çeşitlenmesi, imece usulü bestelendiğini düşündürmekte, tek bir ozana atfedilememektedir. Kayseri Akın Günlük gazetesinde türkü ile ilgili bir yazı kaleme alan Kazım Yedekçioğlu yazısında bu türkünün ilk defa 1890-97 yılları arasında söylenmiş olabileceği düşüncesini dile getirmiştir. Türkü ülke çapında ilk defa saz üstadı Ahmet Gazi Ayhan tarafından tanıtılmış, eşi Yıldız Ayhan da bu türküyü TRT’de seslendirmiştir. Türküyü Batı enstrümanlarıyla düzenleyerek ilk defa seslendiren ise Barış Manço oldu ve "Gesi Bağları" sanatçının en sevilen şarkıları arasında yerini aldı.

Karamanlılar tarafından bu türkü hala Yunanistan'da söylenmektedir. Farklı versiyonları bulunmaktadır. Bir Of Çeksem Karşıki Dağlar Yıkılır adlı türkü ile birlikte söylenen versiyonu da vardır. Fakat bu versiyonda Gesi Bağları'nın müziği ile söylenir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Burhanettin Akbaş, Mehmet Özet (21 Aralık 2001). Gesi Bağları türküsü. Kayseri. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Harici video
Ama Udi Bogos Gesi Bağları
Refik Başaran - Gesi Bağları (Taş Plak Arşivi)
Nezahat Bayram - Gesi Bağları
Gesi Bağları Ortodoks Karaman Türkleri
Nida Tüfekçi - Gesi Bağları (Germir Ağzı)
Yıldız Ayhan - Gesi Bağlarını Dolanıyorum
Müzeyyen Senar - Gesi Bağları (1979)
Hacer Buluş Gesi Bağları taşplak kaydı
Nebahat Yıldız - Gesi Bağları (Official Audio)
Gesi Bağları- Kanuni Garbis Bakirciyan
Müzeyyen Senar - Gesi Bağları - Film kaydı