Germe (tekstil zanaatları)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Germe esnasındaki kroşe örnekleri. Sıcak suya daldırdıktan sonra malzemeler biçimlendirilir ve kuruması için havluya yatırılır. İğneler birkaç örnekleri istenilen biçimde tutar.
Germe esnasında örgü şal

Örme, Kroşe ve diğer tekstil sanatlarında germe el yapımı tekstil ürünlerinin biten parçalarının gergin kalmasını sağlamak için yapılan son işlemdir. Her parça germe işlemine gereksinim duymaz, buna karşın germe işlemi dantel için standarttır. Süveter, çoraplar ve diğer katı parçalar için görülmedik değildir. Isı ve nem'den dolayı germe konfeksiyonu ayarlar ve son ebatları belirli ölçüye uydurur ve arça'nın gücünü de artırabilir.[1] El üretimiyle yapılan parçalarda kumaş üzerinde tabii baskı onun istenilen biçim ve ölçülerden sapmasına neden olabilir. Germe işlemi sadece tabii lifler üzerinde etkili olur.[2] Bu yumuşak huyluluk derecesi en çok esneklik sağlayan yün tarafından kullanılan ipliğin tipi ile belirtilebilir. Bu bölümde üretilen projeler için germe işlemi normal olarak son birleştirme işleminden önce yapılır.

Germe yöntemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Germe işlemi birçok farklı şekilde yapılabilir. Bu metotta, zanaatkarlar paslanmaz iğneler, buharlı alet veya buharlı ütü kullanabilir. Suyu iyi tolere eden lifler ıslak olarak germe işlemine tabii tutulabilir, istenilen biçimde şekillendirilen parçaya daha sonra kuru hava verilir. Soğuk germe işleminde buhar kullanılmaz ve aynı sonucu elde edebilmek için suya daldırma yerine üzerine su püskürtülür. Buharlı germe bir buhar aleti veya buharlı ütüyü parça üzerine doğrudan doğruya tazyik uygulamayarak kullanır.[3]

Buhar germe[değiştir | kaynağı değiştir]

Buhar germe işlemi kumaş üzerine ısının gezdirilmesi suretiyle buharlı ütü ile yapılır. Ütü kumaş üzerinde yaklaşık 1 veya 2 inç mesafede tutulmalıdır. Böylece parça düzgünleştirilir, daha ince olur ve bu uygulama onun şeklini daha iyi biçimde tutar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Edie Eckman, The Crochet Answer Book, North Adams, Massachesetts: Storey Publishing, 2005, p. 237.
  2. ^ Debbie Stoller, Stitch 'N Bitch Crochet: The Happy Hooker New York: Workman Publishing, 2006, p. 89.
  3. ^ Eckman, p. 238.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]