Matematik ve lif zanaatları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kroşeden yapılma bir Möbius şeridi fular.

Matematiksel düşünce yorgan yapımı, örgü, Kanaviçe işi, kroşe, nakış ve dokumayı içeren lif sanatları için esin kaynağı olarak kullanıldı. Geniş serili bir matematiksel düşünce topoloji, sayılar teorisi ve cebir için esin kaynağı olarak kullanıldı.

Yorgancılık[değiştir | kaynağı değiştir]

IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers: Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından çıkarılan bir dergi olan "IEEE Spectrum" "Quilt Block Design" üzerine birkaç yarışma düzenledi ve konu üzerinde pek çok kitap yayımladı. Dikkate değer yorgan yapımcıları olan Diana Venters ve Elaine Ellison bu konuda Mathematical Quilts: No Sewing Required adlı kitabı yazdılar. Matematiksel düşüncenin kullanıldığı kitaplara örnek olarak Altın dörtgen, Konikler, Leonardo da Vinci'nin pençesi, Koch kıvrımı, Clifford tourus, San Gaku, Mascheroni'nin kardiyoit'i , Pythagorean tripleler, spidronlar ve altı Trigonometrik fonksiyonlar verilebilir.

Örgü ve Kroşe[değiştir | kaynağı değiştir]

Örgülü matematiksel objeler Platonic solidler, Klein şişeleri ve Çocuğun yüzünü içerir. Lorenz manifold ve hiperbolik düzlem kroşe kullanılarak yaratıldı. Hiperbolik düzlem kroşe işi Desenlerle süsleme enstitüsü tarafından halkın beğeneceği şekle sokuldu.

Çapraz-dikiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Pek çok duvar desenleri ve frieze grup çapraz-dikişde kullanıldı.

Dokuma[değiştir | kaynağı değiştir]

Ada Dietz (1882 – 1950) en çok 1949 yılında yazmış olduğu çok değişkenli polinomların genişlemesi üzerine dayana örgü örneklerinin açıklandığı Algebraic Expressions in Handwoven Textiles adlı kitabıyla tanınan bir Amerikan dokumacısıydı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]