George MacDonald

Vikipedi, özgür ansiklopedi
George MacDonald
George MacDonald 1860s.jpg
George MacDonald
Doğum 10 Aralık 1824(1824-12-10)
Huntly, Aberdeenshire, İskoçya
Ölüm 18 Eylül 1905 (80 yaşında)
Ashtead, Surrey, İngiltere
Meslek Papaz, Yazar ve Şair
Milliyet İskoç
Dönem 19. yüzyıl
Tür Çocuk edebiyatı, fantastik edebiyat

George MacDonald (10 Aralık 1824 – 18 Eylül 1905), İskoç yazar, şair ve Hristiyan üniversalist vaiz.

Özellikle yazdığı dokunaklı masallar ve fantezi romanları ile bilinir. W. H. Auden, J. R. R. Tolkien, C. S. Lewis, E. Nesbit ve Madeleine L'Engle gibi birçok yazar MacDonald'ın eserlerinden etkilenmiştir.[1] C. S. Lewis, MacDonald'dan "ustam" diye bahsetmiş ve şöyle demiştir: "Bir gün tren istasyonundaki kitapçıdan Phantastes'ın bir kopyasını aldım ve okumaya başladım. Birkaç saat sonra, büyük bir öncü ile karşılaştığımı anlamıştım." G. K. Chesterton, Prenses ve Goblin kitabını "varoluşumda büyük değişim yaratan kitap" olarak tanımlamıştır.

En bilinen eserleri; Phantastes, The Prenses ile Goblin, Kuzey Rüzgarının Gerisinde, Lilith ile "Ağırlıksız Prenses", "Altın Anahtar", "Kayıp Prenses" masallarıdır. Yazma amacını "Çocuklar için yazmıyorum, yaşlarının beş, elli ya da yetmiş beş olması fark etmez ama çocuk gibi olanlar için yazıyorum." diye anlatmıştır.

MacDonald, Charles Ludwig Dodgson'un ya da yazar ismiyle "Lewis Carroll"'un da akıl hocası sayılabilir. Dodgson'u Alice Harikalar Diyarında'yı yayınlatmaya ikna eden, MacDonald'ın tavsiye ve ısrarları ve onun sayısız erkek ve kız çocuğunun kitaba olan ilgisi olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gary K. Wolfe, "George MacDonald", in Bleiler, E. F., ed.,Supernatural Fiction Writers: Fantasy and Horror. New York: Scribner's, 1985. pp.239–246.