Gargantua ile Pantagruel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kitabın 1537 tarihli basımının iç kapağı
Gargantua'nın eğitimine dair bir illüstrasyon

Gargantua ile Pantagruel, François Rabelais'in yazdığı, Gargantua ve Pantagruel adlarındaki baba-oğul devlerin hikâyelerinden oluşan, fantastik güldürü tarzındaki felsefi eser.

Bir Rönesans dönemi eseridir. Eserde toplumun, devletin, kilisenin, adaletin yozlaşmış yönleri esprili ve gerçeklikten uzak bir dil kullanarak eleştirilmiştir.[1] Feodaliteyi tasfiye edecek yeni bir toplumsal sınıf olan burjuvazinin bir temsillinin sunulduğu ilk eserlerdendir.

Gargantua ile Pantagruel, beş kitaptan oluşan bir seridir:[2]

Birinci kitap: Çok Ünlü Pantagruel’in Korkunç ve Ürkütücü Marifetleri ve Kahramanlıkları (1532). Yazar bu eseri Alcofribas Nasier takma adı ile yazmıştır.[3]

İkinci kitap: Pantagruel’in Babası Koca Gargantua’nın Paha Biçilmez yaşamı ve Gargantuaruel’in Babası Koca Gargantua’nın Paha Biçilmez yaşamı ve Gargantuantua (1534). Yazar bu eseri de ilki gibi Alcofribas Nasier takma adı ile yazmıştır.

Üçüncü kitap: Soylu Pantagruel’in Kahramanlıkları ve Sözlerinin Üçüncü Kitabı (1546). Yazar, bu kitabın asımı için kraliyet izni almış olduğundan, takma isim kullanmadan, kendi adıyla basmıştır.Ancak kitap sapkınlık nedeni ile sansür edilmiştir.

Dördüncü kitap: Soylu Pantagruel’in Kahramanlıkları ve Sözlerinin Dördüncü Kitabı (1552)

Beşinci kitap: Yazarın ölümünden sonra ortaya çıkan bu kitabin gerçekten de Rabelais tarafından yazılıp yazılmadığı tartışmalıdır.

Bu kitap dizisi, Orta Çağ edebiyat anlayışından modern edebiyata; romanesklerden romana geçişin ilk örneklerindendir. Yazılış tekniği, bugünkü roman anlayışına oldukça yakındır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanın çıkış noktası, Grandes Croniques adlı bir halk masalıdır. Bu masalda, İngiliz Kralı Arthur'a savaşta yardımcı olmaları için büyücü Merilin tarafından yaratılan bir dev ailesinin kahramanlıkları anlatılmaktadır. Dizinin ilk kitabında içkiciler kralı Pantagruel ve onun arkadaşı anarşist Panurge, ikinci kitapta baba Gargantua tanıtılır. Pantagruel, öğrenme açlığı ve bilgiye susamışlık çeken bir devdir. Merakını ve bilgi ihtiyacını gidermek, davranışlarını belirleyen temel güdüdür. Türlü maceralardan sonra gizemli bilgiye ulaşır. Buna göre hayattan haz almalı, tadını çıkararak yaşamalı ve beynini gerçek bilgiyle donatmalıdır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gargantua İle Pantagruel François Rabelais". www.fidankitap.com/. 28 Ekim 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2023. 
  2. ^ "Ortaçağla çağımız arasında bir köprü: Gargantua | www.sabitfikir.com". www.sabitfikir.com. 16 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2023. 
  3. ^ Koç, Yasemin (19 Haziran 2017). "Edebiyat Teorisi: Rabelais ve Dünyası". Söylem Filoloji Dergisi. 2 (1): 132-148. doi:10.29110/soylemdergi.292961. ISSN 2548-0502. 12 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2023. 
  4. ^ Heroes, Novel. "Pantagruel / Pantagruel (Roman) / François Rabelais". www.novelheroes.com. 29 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2023.