Arif Işık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arif Işık
G.O.R.A
A.R.O.G
Arif V 216
karakteri
Arif Işık.jpg
2004
İlk görünüm G.O.R.A
Son görünüm Arif V 216
Yaratan Cem Yılmaz
Canlandıran Cem Yılmaz
Doğum tarihi 8 Aralık 1968 [1]
Bilgileri
Takma ad(lar)ı Dünyalı
Tür İnsan
Cinsiyet Erkek
Meslek Halı Tüccarı
Evlilik(ler) Ceku Lamçina
Önemli ilişkileri Bob Marley Faruk
Pembe Şeker
216
Garavel / Anonsçu
Çocuklar Kamuran Işık
Akrabaları Tocha Lamçina (üvey kayınpederi)
Rıza Küçükdurmaz (öz kayınpederi)
Mulu Lamçina (kayınvalidesi)

Arif Işık, Cem Yılmaz tarafından oluşturulmuş ve canlandırılmış karakterdir.[2] [3]

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Arif, Dünyalı erkek bir insan halı tüccarı ve Gora prensiydi. 2004 yılında Goralılar tarafından kaçırılmasıyla uzay macerasına adım atan Arif, Gora'daki hücresinde Bob Marley Faruk; kendisine hologram aracılığıyla ulaşmasıyla Garavel ve Komutan Logar tarafından cezalandırmasıyla robot 216'yla tanıştı ve güçlü bağlar kurdu. Asi ve özgür ruhlu yapısından dolayı Arif, Gora'ya geldiği günden beri kaçmayı hedefledi. Birkaç başarısız denemenin ardından Gora'ya yaklaşan bir alev topunu durdurarak gezegeni kurtardı fakat Logar tarafından yine hapse atıldı. Sonrasında Rend-Roy'un ona gizlice verdiği bir kartla Faruk ve 216'yla birlikte hücresinden kaçtı. Gora Koruma Kalkanı'nın çıkışında birbirlerine âşık oldukları Ceku'yla buluşarak kaçtı.

Arif, Faruk, 216 ve Ceku; Garavel'i ararken Logar ve askerleri tarafından saldırıya uğradılar ve Ceku yakalandı. Ekip sonrasında Garavel'i buldu ve Garavel, yaptığı makineyle Arif'e birçok dövüş sanatını yükledi ve eğitti. Artık dövüşte ustalaşan Arif, arkadaşlarıyla birlikte zorla Logar'la evlendirilen Ceku'yu kurtarmak için geri döndü. Düğünü bozup Logar'ın foyasını ortaya çıkardı; onu tutuklattı ve Ceku'yu öptü. Gezegenin amiri Tocha Lamçina, Arif'e saygı duydu ve teşekkür etti. Arif ve Ceku, Garavel'in gemisi KA-FA 1500'yle Dünya'ya döndü.

Logar, 2008 dolaylarında Dünya'ya gelerek Arif'ten özür diledi. Özrü kabul eden ve Logar'a karşı görüşü tamamen değişen Arif, Logar ve Tihulu'yu evinde ağırladı. Arif, Logar'ın kendisine gemi teklif etmesine sevindi ve ertesi gün onunla bir hangara gitti. Logar, Arif'in görünümünü kopyalayarak onu bir milyon yıl öncesine gönderdi. Arif, bir milyon yıl öncesinde bir medeniyet buldu ve bu medeniyeti ileri götürmek için çabaladı. Köyü Arogan esirliğinden kurtardı ve ilerletti, sonrasında Ceku'nun zaman makinesiyla geçmişe gelip onu kurtarmasıyla evine döndü. Ceku, Arif kılığındaki Logar'ın kim olduğunu anlayıp Arif'i günümüze getirdikten sonra Logar'ı bir milyon öncesi attı.

Bundan yaklaşık on yıl sonra 216, Dünya'ya Arif'in yanına geldi. Robot gören ajan ve askerlerden kaçarlarken ikili yanlışlıkla 1969'a gitti. Garibanlar Kumpanyası'nın onları evlerine davet etmesiyle Arif ve 216 orada kalmaya başladı. Daha sonra 216, Besim Toker tarafından kaçırıldı ve Besim'in oyuncak firması Pertev Oyuncak'ın bir ürünü hâline geldi. 216 kopyalanarak dünya çapında satıldı ve ün kazandı. Bu sırada 216'yla kavga eden Arif, onun ününe yetişmek için Garavel'in tavsiyesiyle prodüktör Erşan Kuneri'ye giderek günümüzdeki en popüler pop şarkılarını söyleyip kısa sürede çok ünlü bir şarkıcı oldu. Arif, Doktor Alev Çelen'le birlikteyken zaman makinesine yanlışlıkla basılması üzerine 2017'nin alternatif bir gerçekliğine gitti.

İnsanların robotlaştığı, Pertev Grup'un dünya lideri bir şirket olduğu ve 216'nın siyasi gücünün aşırı arttığı bu gerçeklikte Arif ve Alev, Pertev Grup kulesine çıkarak 216 ve Besim'le yüzleşti. 216'yla yaşadığı kavgada yenik düşen ve binadan atılan Arif'e yardım için Alev, kendini Arif'in arkasından atarak düşmeden zaman makinesine bastı ve böylece ikili 1969'a geri döndü. 216'yı Besim'den kurtarmaya çalışan Arif, bir gazino çatışmasının ardından Zeki Müren'in uçağı Bahtiyar'a binip uçakla kaçan Besim'i takip etti. En sonunda Besim'i kurtarıp ve onun hayata bakış açısını değiştirerek 216'yla birlikte 2017'ye geri döndü.

İnsanların robotlaştığı, Pertev Grup'un dünya lideri bir şirket olduğu ve 216'nın siyasi gücünün aşırı arttığı bu gerçeklikte Arif ve Alev, Pertev Grup kulesine çıkarak 216 ve Besim'le yüzleşti. 216'yla yaşadığı kavgada yenik düşen ve binadan atılan Arif'e yardım için Alev, kendini Arif'in arkasından atarak düşmeden zaman makinesine bastı ve böylece ikili 1969'a geri döndü. 216'yı Besim'den kurtarmaya çalışan Arif, bir gazino çatışmasının ardından Zeki Müren'in uçağı Bahtiyar'a binip uçakla kaçan Besim'i takip etti. En sonunda Besim'i kurtarıp ve onun hayata bakış açısını değiştirerek 216'yla birlikte 2017'ye geri döndü.

Arif's Halı & Kilim adında bir halı/kilim dükkânı işletmesi ve tur rehberliği yapması bir yanda, bir de sahte UFO fotoğrafçılığı yapıyordu. Ancak editörü, çektiği fotoğraflara hep sahte diyor ve kabul etmiyordu. Turizm işinde de pek iyi olmayan Arif, turistlere gördükleri tarihi eserleri anlatmak yerine daha çok onları kendi dükkânına çekip para kazanmayı hedefliyordu. Bu yüzden turistlerle iyi geçnmiyordu; hatta bir keresinde bir turistle kavga bile etmişti. Yaşadığı bu sıradan hayatı bitiren olay ise dükkânına 2 İngilizin girmesi oldu. En iyi arkadaşı Muhittin'di.

Arif, Gora Askerî İthalat Birimi tarafından kaçırılınca kendisinin uzayda olduğuna inanmayıp, arkadaşı Tufan'ın ona yaptığı bir şaka olduğunu sandı. Fakat işler ciddiye binip, gerçekten bir hücreye kapatılınca durumun ciddiyetini anlayarak kaçacak bir yol aramaya başladı. İlk önce arkadaşı Muhittin'e bağlanmaya çalıştı ancak Muhittin onu sarhoş sandı ve telefon da iyi çekmediğinden telefonu kapattı. Henüz uzaydayken, ilk defa Garavel Usta'yı gördü. Garavel, ona onun "seçilmiş adam" olduğunu söyleyip yok oldu. Bir süre sonra kaçırıldığı gemi Gora gezegenine varınca, bir Plakumat onu hücrelerin bulunduğu yere götürmek için geçici hücresinden aldı. Arif, daha ilk andan Komutan Logar'ı gözüne kestirmişti. Mahkumlar, Gora'ya inince ilk olarak kişiliklerinin ölçülmesi için bir mülakata giriyorlardı. Arif'in bu mülakattaki sonucu ise "agresifdi". Bulunduğu durumdan dolayı gerçekten agresif olan Arif, oradan duşlara geçti ve ilk defa Bob Marley Faruk'u gördü. Faruk, ona "çok dikkat çekiyorsun, yapma." uyarısında bulundu ve bir sabun ve havlu verdi. Duşlarda su yarım yamalak akıyordu. Durumundan hiç memnun olmayan Arif, duştayken Garavel'i tekrar gördü. Garavel yine benzer şeyler söyleyip yok oldu.

Arif, yemek alırken Bob Marley Faruk'u tekrar gördü. Bob Marley de onun çok göz teması kurmayarak ona devam etmesini söyledi. Mahkumların çoğu Türkçe konuştuğu için Arif kimin Türk kimin yabancı olduğunu anlayamamıştı. Kaçabilmek için gözüne bir Japon'u kestirdi ve yanaştı ancak konuştuğu kişinin Japon değil de Türk olduğunu, isminin de Mehmet olduğunu anladı. Daha sonra Mehmet, Arif'le muhatap olmayarak yanından gitti. Bir Amerikalı mahkumun ona gül göndermesiyle Arif ilk kavgasına karıştı. Kavga, Plakumatlar tarafından ayrıldı ve Arif hücresine götürüldü. Daha sonra Amerikalı mahkum, Bob Marley Faruk'un tehdidiyle Arif'den özür diledi, Arif'de bunu anlayışla karşıladı. Hücreleri aynı olan Faruk ve Arif, kısa sürede hemen kaynaştılar. Arif, Faruk'un artık buraya alışmış olduğunu ve gitmek istemediğini öğrendi, ve onu ikna etmeye çalıştı.

Arif, çeşitli kaçma çabalarında bulundu. Bu çabalar, hücreye kapatılan robot 216 ile de arttı. Işınlanma ve havalandırma gibi etkili yollar kullansa da bir türlü başarılı olamadı. Başarısız kaçma çabalarından sonra Arif, kısa bir süre daha Gora'da durdu. Bir gün Gora gezegenine bir alev topu gelmesiyle, hem canını kurtaracak, hem de buradan çıkmasını sağlayacak bir fırsat buldu. Diğer mahkumlarla beraber alev topunun gelişini televizyondan izlerken, 216'dan onu Kutsal Oda'ya götürmesini istedi. Gora yetkililerinin Kutsal Taş'ların kullanma kılavuzunu kaybettiğini öğrenince, Bruce Willis'in The Fifth Element filminden esinlenerek doğaçlama yaptı. Gora başkanı Amir Tocha'ya bir şart koştu; Arif gezegeni kurtarınca, Tocha onları serbest bırakacaktı. Kutsal Taş'ları, doğada bulunan 4 elementten esinlenerek çalıştırmayı hedefledi. Su için tükürdü, ateş için çakmak yaktı, toprağı yerden aldı ve tahtayı da Kuna'dan buldu. Ama, ne kadar hepsine denese de, tahtayla başarılı olamadı, onun yerine en sonda hava için üfledi, ve Kutsal Taş'ları çalıştırmayı neredeyse başardı. Tek eksik, ortasında öpeceği biriydi. Ancak bunu yaparsa alev topunu durdurabilirdi. Arif'in karşısına Ceku çıktı. Kısa bir konuşmadan sonra öpüştüler. Arif, alev topunu durdurarak Gora gezegenini kurtardı. Arif'i kıskanan Logar, anlaşmanın şartlarını bozarak onu hücresine geri götürdü, Arif de Ceku da oradan aşık bir şekilde ayrıldılar.

Hücrelerin olduğu kısma geçince Arif alkışlandı. Zaten olan popülerliği daha da arttı. Fakat Arif, kendisine gösterilen muameleden hoşnut kalmayıp isyan etti. Arif biraz dertleşip, biraz da isyan ettikten sonra bir ziyaretçisi olduğunu öğrendi. Ceku'nun geldiğini düşünüp heyecanlandı ve bir gül de alıp ziyaretçi odasına gitti. Odada karşısında Rend-Roy'u gördü. Rend-Roy ona hücresinden çıkabilmesi için bir pass kart uzattı. Arif, kartı alıp oradan çıktı. Arif, Faruk ve 216, pass kart ve çeşitli kandırmacalarla Ceku'nun onları beklediği tünele geldiler. Bir kapaktan dışarı çıktılar. Faruk aslında gelmek istemiyordu, fakat sonradan ikna oldu. Ekibin amacı, Garavel'i, Çungo'yu ve böylece Ceku'nun gerçek babasını bulmaktı. İlk önce Atıkkent'e gittiler. Burada bir bara girip Çungo'yu buldular. Çungo, ekibe 2 tane uçan ATV sattı. İkişer gruplarla ATV'lere bindiler ve Çuro Ormanı'na gittiler. Çuro Ormanı, sucuk veren ağaçlara sahipti. Bu ormana oturdular ve dinlenip bir şeyler yediler. Komutan Logar ve ordusunun onları bulmasıyla kaçtılar fakat Ceku'yu kaybettiler. Logar, Ceku'yu alıp üsse geri döndü ve Tocha'yı sahte fotoğraflarla tehdit ederek, kendisini, Tocha'nın kızı Ceku'yla zorla evlendirdi.

Arif, Faruk ve 216, Garavel'i bir gölde buldular. Garavel, onları evine götürdü. Garavel'in evi, ıssız bir yerde bulunan ve bir Commodore 64 ve onlarca kablo ve ekran bulunan bir evdi. Üçlü Garavel'le tanıştılar ve Ceku'nun babasının ölmüş olduğunu öğrendiler. Bir gece orada kaldılar, ardından Garavel, Arif'i bir makineye bağlayıp ona çeşitli dövüş sanatları yükledi. Arif, bir süre burada kalıp antrenman yaptı. En sonunda üçlü, bir kamerayla beraber, Gora'ya, Ceku'yu kurtarmaya gitti. Uzun bir yoldan sonra, üsse girdiler ve Arif, önlerindeki Plakumatları teker teker indirerek düğüne doğru yol aldılar. Arif, düğün salonuna girip, Plakumatları alt edip, Ceku'yu kurtardı. İkisi romantik bir an yaşadıktan sonra, Amir Tocha, Arif'e "Gora gezegeninin anahtarını" verdi. Arif teşekkür etti, ve Ceku'yla birlikte Garavel'in gemisi KA-FA 1500'de Dünya'ya döndüler. 2004 yılında yaşadıkları fantastik maceralardan sonra Arif, karısı Ceku ile Dünya'ya gelip mutlu ve sıradan bir yaşam sürmeye başladı. Dünya'ya geldiği gemi olan Ka-Fa 1500'ü 4 milyar para birimine sattı. Ceku hamileydi, çok meraklıydı ve tarih, sanat, bilim gibi şeyleri araştırmakla çok zaman geçiriyordu. Teknolojik imkanlardan dolayı çocuğunu da Gora'da doğurmak istiyordu.

Arif, halı dükkânı Arif's Halı & Kilim'i işletmeye devam ederken eski düşmanı Logar'la Tihulu'yu gördü. Arif, Logar'ı hapise tıktıktan 4 sene sonra Logar, dahşan affıyla çıkmıştı ve Arif'ten özür diliyordu. Arif, gözlerindeki çaresizliği görünce onları affedip evine aldı. Ceku, Logar'ın evlerinde olmasından bir hayli rahatsızdı. Arif fazlaca rakı içti ve bu onun sarhoş olmasına sebep oldu. Logar da bu fırsattan yararlanıp ona bir gemi vermeyi teklif etti. Teklif, Ka-Fa 1500'ü satan Arif'i cezbetti ve kabul etmesine yol açtı. Arif sarhoşken daha sonra onu zora sokacak bir yemin de etti; bir daha fantastik herhangi bir hareket yapmama yemini. Logar ve Tihulu, Arif'i geminin olduğu hangara doğru götürdü. Arif, bu hareket için onların ıslah olduğuna gerçekten inanmıştı ve hatta minnettar bile kalmıştı. Karanlık hangara girdiler, Arif tam heyecanlanmışken Logar onu bayıltıp bir makineye bağladı. Logar, clothes off yöntemiyle kıyafetlerini Arif'inkilere benzetti ve face off makinesiyle de yüzünü ona benzetti. Tamamlayabilmek için de Bruce Willis'in filmde kullandığı bir alet olan ses değiştiriciyi kullanarak kendini yeni Arif yaptı ve Ceku'yu alacağını söyledi. Arif, kendisine asla benzeyemeyeceğinden ve Ceku'nun illaki fark edeceğinden emindi. Logar, Arif'i 500.000 yıl öncesine gönderecekken son anda kararını değiştirdi ve Arif'i tam 1.000.000 yıl geçmişe gönderdi.

Arif, Logar tarafından bir milyon yıl öncesine gönderilince yaptığı ilk şey Ceku'ya ulaşmaya çalışmak oldu. Ceku'ya ulaşamayınca, Hacı Bakkal'a ulaşmayı denedi ve başarılı oldu. Fakat ulaşsa da, karşısındaki kişiye derdini anlatamayınca bu da başarısız oldu. Daha sonra sinirlenip tam bağıracakken, ortalıkta gezen dinozorları gördü ve nutku tutuldu. Arif, kimseye ulaşamayınca bir medeniyet bulmaya çalıştı. İlk bulduğu kişiler ise bir grup maymundu. Maymunları, daha evrimleşmemiş insanlar sandı ve evrimlerini hızlandırmaya çalıştı. İlk olarak yürümek gibi temel şeyleri öğretmeye çalıştı fakat bunda da başarılı olmadı. Maymunlarla bir süre geçirdi ve kışı da atlattıktan sonra ayrılmaya karar verdi.

Arif kendi yolundayken kendisine koskoca bir T-Rex türü dinozor çıktı. İlk korksa da daha sonra iç çamaşırı ve elindeki sopadan sapan yapıp dinozoru tehdit etti. Dinozor, yumurtalarının zarar görmesinden korktu ve Arif'e merhamet gösterdi. Arif ona Jurassic Park serisinden esinlenerek "Curasik" ismini koydu. Curasik, Arif'e teşekkür amaçlı ağaçtaki bir arı kovanını düşürdü. Curasik'in düşürdüğü arı kovanındaki balı parmak parmak yerken Arif, kovanın sahibi büyük bir arıyla karşılaştı. Arı, Arif'i soktuktan sonra Arif kaçtı, fakat bayılması çok uzun sürmedi. Bir ağacın arkasına saklandığı gibi yere yığılarak bayıldı. Arif, bayıldıktan sonra uyanınca üstündeki ağaçta duran iki tane Arogluyu gördü. Aroglular onu bayıltıcı dartla vurup Arog'a götürdüler. Arif baygınken onun etrafında bir tür ayin yaptılar. Arif uyanınca ise kendi dillerinde onunla ne yapacakları hakkında ufak bir tartışma yaptılar. Sonrasında bu tartışma kararsız kaldı ve Dimi'yle kısa bir konuşmadan sonra Aroganlıların gelmesiyle herkes dağıldı. Aroganlıların gelmesiyle herkes meydana toplandı. Arif de kendisine verilen kürkü beğenmeyip, başka bir tane alıp diğerlerini takip etti.

Aroganlılar, Arog köyüne geldiğinde liderleri Karga, yaptıkları eşyaları ve aletleri istedi. Ayrıca sadece bununla kalmayıp, Aroglulardan insan da aldı. Arif, Karga'ya her zamanki asi tavırlarını gösterince Karga, Arif'i de aldı. En önde Karga, üçü eşekli üçü elleri bağlı yürüyerek uzunca bir yol aldı. Aroglanlılar ve aldıkları kişiler ilerlerken bir Aroganlı olan Taşo düştü ve kolunu kırdı. İlkel Aroganlılar, bunun üzerine onu gömmeye başladılar. Arif, gömmemeleri gerektiğini söyleyerek Taşo'nun elini iyileşmeye müsait duruma getirdi. Arogan'a vardıklarında, Arogan şefi Kaaya onları karşıladı. Medeniyet istemeyen Kaaya, oğlu Taşo'nun bile sanatla uğraşmasını istemiyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İyi ki doğdun Arif Işık (Türkçe). Takvim Gazetesi.
  2. ^ Arif Işık (Türkçe). Milliyet Sinema.
  3. ^ Cem Yılmaz'ın en komik filmi neden G.O.R.A 11 Şubat 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Türkçe). Milliyet Molatik.