Günlük (film, 1995)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Günlük
The Basketball Diaries
film posteri
Yönetmen Scott Kalvert
Yapımcı Liz Heller
John Bard Manulis
Senarist Eser:
Jim Carroll
Senaryo:
Bryan Goluboff
Oyuncular Leonardo DiCaprio
Lorraine Bracco
James Madio
Mark Wahlberg
Bruno Kirby
Müzik Graeme Revell
Marius De Vries
Görüntü yönetmeni Dana Congdon
Stüdyo Island Pictures
Dağıtıcı Metro-Goldwyn-Mayer
New Line Cinema
Cinsi Sinema
Renk Renkli
Yapım yılı 21 Nisan 1995,ABD
Süre 103 dk.
Dil İngilizce
Hasılat 2.424.439 $

Günlük, İngilizce adıyla; The Basketball Diaries Leonardo DiCaprio, Lorraine Bracco, James Madio ve Mark Wahlberg'in oynadığı, Scott Kalvert'ın yönettiği 1995 yapımı Amerikan drama filmidir. Bu film Jim Carroll ile aynı adı taşıyan otobiyografik kitap'a dayanmaktadır. Film New York'ta çekilmiştir.

Olay[değiştir | kaynağı değiştir]

Film şair ve uyuşturucu bağımlılısı olan Jim Carroll'ın (Leonardo DiCaprio) çocukluk günlüklerinin bir uyarlamasıdır. Görünüşte rakipsiz lise basketbol takımı'nın bir üyesi olan Jim için basketbol sahası, mahkemelik bir yaşam merkezi zihninde onun dünyası haline gelir. Jim'in en yakın arkadaşı (Bobby) lösemidir, onun ekibi çocuklarla kabul edilemez özgürlüklerde yer alır ve (Swifty) antrenördür. genç yaşta angst ve eroin bağımlısı olan Jim cinsel tecavüz'lere başlar, ama Jim'in hayali ise bir Basketbol yıldız'ı olmaktır.

Jim Carroll'ın gerçek kitabı 1960 yılında büyüyen Jim'in deneyimlerini anlatıyor film ise, 1990'ların ortalarında yer almaktadır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

Film şu anda yorum toplayıcı web sitesi'inde Rotten Tomatoes'dan %46 "Kötü" değerlendirilme almıştır. Roger Ebert, filmin sonucunda film'e, dört ve iki yıldız verdi. Film Film, 1997 Heath Lisesi Baskını ve Columbine Lisesi Katliamı ardından tartışmalı hale geldi. Çünkü eleştirmenler filmde Leonardo DiCaprio'nun siyah bir trençkot giyip sınıfındaki altı öğrenciyi vurduğu rüya sahnesi ile bu silahlı saldırılar arasındaki benzerliklere dikkat çekti. 1999 yılında aktivist Jack Thompson, filmin lise katliamlarına neden olduğunu iddia ederek 33 milyon dolarlık bir dava açtı. Dava 2001 yılında reddedildi.

Soundtrack[değiştir | kaynağı değiştir]

Günlük filmi'nin müziğini Pearl Jam ve PJ Harvey yapmıştır, filmin soundtrack albümü 1995 yılında yayımlanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]