Güneşi Uyandıralım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güneşi Uyandıralım
Vamos Aquecer o Sol
Yazar José Mauro De Vasconcelos
Çevirmen Saadet Özen
Ülke Brezilya
Dil Portekizce
Tür Çocuk romanı
Yayım 1970
Yayımcı (özgün)
Can yayınları (Türkçe)
Sayfa 273
ISBN 978-975-07-3907-1
Seri
Şeker Portakalı Güneşi Uyandıralım Delifişek

Güneşi Uyandıralım (Portekizce: Vamos Aquecer o Sol), Brezilyalı yazar José Mauro de Vasconcelos'un Zéze'nin maceralarını anlattığı Şeker Portakalı romanının devamı niteliğindeki çocuk romanı.

Roman, küçük Zéze'nin oldukça yoksul olan ailesinin onu, eğitimine devam etmesi ve iyi bir yaşam sürmesi amacıyla; zengin ve aşırı alıngan bireylere sahip bir aileye evlatlık vermesi ile başlar. Yazarın bu eserinde, karşımızda ergenlik çağında ve yüreğinde daha büyük hüzünler barındıran bir Zéze bulunmakta. Üvey ablası ile hiç bitmeyen çekişmeleri, analığının tertip ve düzen baskısının aksine babalığının iyimser tavırlarına bir türlü karşılık veremeyen Zéze'nin evdeki tek dostu evin aşçısı Dadada'dır. Zéze artık on bir yaşındadır ve bu kez en yakınında, onun bütün çocukluğunu paylaştığı küçük şeker portakalı fidanının acısını hafifletecek, bir cururu kurbağası olan Adam vardır. Ceza ve macera dolu bir okul hayatı geçiren Zé, bu oldukça katı disiplinli ve çekilmez olan okulu; okuldaki tek dostu Tarcisio Medeiros, ona adı ile hitap etmesine müsaade eden, iyimser ve sevgi dolu hocası Peder Paul Louis Fayolle (Peder Feliciano) ve hayalindeki baba modeli olan Maurice ile sever.

Kalbine yerleşen ve onunla sürekli konuşan kurbağası Adam ile birlikte hayatı öğrenmeye başlayan Zéze aşkı ve en önemlisi aşkın getirdiği zorlukları, acıları ve ayrılıkları ilk defa bu eserde tadar. Yeterince büyüdüğü ve artık delikanlılık çağına girdiği gün Adam, Zéze'nin kalbinden artık gitmek zorundadır. Bu ayrılık kahramanımız Zéze'yi yaralayan fakat bir adım daha olgunlaştıran acılardan biridir. Zéze artık bir delikanlıdır ve yola dostları ve sevdikleri olmadan devam zorundadır.

Zéze'nin maceraları Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandıralım'dan sonra, delikanlılık çağını anlatan Delifişek adlı romanla devam etmekte ve sona ermektedir.