Güneş taşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güneş taşı, Oregon, Amerika Birleşik Devletleri

Güneş taşı veya sunstone, belirli yönlerden bakıldığında parlayan bir görünüm sergileyen bir plajiyoklaz feldspattır. Güney Norveç, İsveç, ABD'nin çeşitli bölgelerinde ve Güney Avustralya'nın orta kıyısı boyunca bazı kıyı kesimlerinde bulunur.

Coğrafi dağılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneş taşı yakın zamana kadar popüler değildi. Son zamanlara kadar en çok Tvedestrand mevkiinde, Arendal yakınlarında, Norveç'in güneyinde bulunabilir. Bulunabileceği diğer bölgeler arasında Sibirya'daki Baykal Gölü ile Statesville, Kuzey Carolina'nın da aralarında bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri'nin çeşitli yerleri yer alır.

Andezin tartışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Oregon güneştaşının çeşitli mücevher renkleri

2000'li yılların başlarında, 'Andesine' olarak bilinen, kırmızı veya yeşil renkli olabilen yeni bir taş çeşidi mücevher pazarına girmiştir. Tartışmalardan sonra, Çin'den temin edildiği iddia edilen bu taşların çoğunun, bir bakır difüzyon işlemi ile yapay olarak sonradan renklendirildiği keşfedilmiştir.[1]

Oregon güneş taşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Oregon Güneştaşı (Oregon Sunstone) olarak bilinen bir güneş taşı çeşidi, Harney County, Oregon'dan çıkartılmaktadır. Oregon Sunstone elementer halde bakır içerir. Taş, kristallerinin oldukça büyük olması açısından eşsizdir. Bakır, bazı taşlarda farklı renklere yol açmakta olup, daha fazla bakır, daha koyu renklere neden olmaktadır.[2]

4 Ağustos 1987'de Oregon Eyalet Yasama Meclisi, Oregon Sunstone'u ortak kararla devlet taşı olarak belirlemiştir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Three Occurrences of Oregon Sunstone - Gems & Gemology". www.gia.edu. 17 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2020. 
  2. ^ "Rock Hounding: Oregon Sunstone--Official State Gemstone". Nature of the Northwest. Oregon Department of Geology and Mineral Industries. 24 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2013. 
  3. ^ "Chapter 186–State Emblems; State Boundary 2017". Oregon Revised Statutes. 2 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]