Gümüşsuyu, Beykoz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gümüşsuyu
Gümüşsuyu'ndan bir görünüm (Temmuz 2013)
ÜlkeTürkiye Türkiye
BölgeMarmara
İlİstanbul
İlçeBeykoz
Nüfus
 (2014)
 • Toplam14,788 [1]
Zaman dilimiUTC+03.00 (UDAS)
Posta kodu
34820
Alan kodu216
Plaka kodu34

Gümüşsuyu, İstanbul'da Boğaziçi'nin Anadolu yakasında, Yeniköy ile karşı karşıya, Beykoz ilçesine bağlı bir mahalledir. Kuzeyinde Beykoz Merkez, güneyinde ise İncirköy mahalleleri bulunur.

Mahallede kendi isminden çok Sultaniye adı hem tarihi hem de kullanım olarak daha belirgindir. İlçenin siyasi merkez mahallesi olmasının yanında en kalabalık mahallelerinden biridir. Gümüşsuyu'nun en güzel yanı ise tüm sahili boyunca parkların bulunması ve insanların Boğaziçi'ni seyretmek için yalılar arası boşluktan yararlanma zorunluluğunda olmamasıdır.

Gümüşsuyu'nda Beykoz Belediye Başkanlığı, Beykoz Kaymakamlığı ve dizi-filmlerde çok rastlanan Beykoz Adliyesi bulunur. Beykoz ilçesi'nde Kanlıca ile birlikte dizi setlerinin sürekli uğrak yeridir. Beykoz Korusu'na çok yakındır. Ayrıca Sultaniye Parkı, Atatürk Çamlığı, Karlıtepe, Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Meslek Lisesi ile R.Ş. Köktürk Spor Salonu, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi-Nikâh Salonu ve Paşabahçe Stadı da Gümüşsuyu'ndadır.

Gümüşsuyu sahiline bir marina yapımı, Boğaziçi'nin en güzel seyir noktalarından ve en yüksek tepesi olan Karlıtepe mevkii ile Sultaniye Parkı arasına teleferik inşası planlanmakta, ve bu durum da mahallenin gelişimi için büyük önem arz etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]